Koniec z ogromnymi opłatami za połączenia w UE. Właśnie weszły w życie nowe przepisy

0
288

Od 15 maja na terenie Unii Europejskiej obowiązują nowe, stałe opłaty za połączenia komórkowe i SMSy.

W środę wszedł w życie pakiet telekomunikacyjny, który przewiduje jednakowe stawki za połączenia między państwami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej. Za minutę zapłacimy maksymalnie 19 centów (plus VAT) a za wysłanie wiadomości SMS maksymalnie 6 centów (plus VAT).

Oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli zadzwonić z terenu Wielkiej Brytanii do innego kraju Unii Europejskiej to zapłacimy w sumie około 20 pensów za minutę połączenia i około 6 pensów za SMSa (przeliczenie z euro na funty będzie ustalane przez Europejski Bank Centralny).

Do tej pory operatorzy naliczali kilkukrotnie wyższe opłaty za takie połączenia. Przeciętna cena połączenia między państwami UE była trzykrotnie wyższa niż cena połączenia krajowego, a za SMS-a Europejczycy musieli płacić ponad dwukrotnie więcej, niż gdyby wysłali go do kogoś w kraju. Komisja Europejska poinformowała, że w niektórych przypadkach różnice sięgały dziesięciokrotności zwykłych stawek.

Teraz obywatele Unii mają być chronieni przed takimi procederami, co oczywiście nie podoba się operatorom, którzy wskazują na to, że ich klienci mają wiele alternatyw do komunikacji, jak komunikatory typu Skype czy WhatsApp i wprowadzanie sztywnych stawek jest niepotrzebne.

Nowe stawki stały się jednak faktem i teraz operatorzy mają obowiązek poinformować swoich klientów o zmianach, które od 15 maja 2019 roku obowiązują we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here