Keir Starmer: Drugie referendum musi być opcją dla Laburzystów

0
484

Keir Starmer, minister ds Brexitu w gabinecie cieni Partii Pracy powiedział, że drugie referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE musi pozostać opcją dla Laburzystów.

Podczas przemówienia na konferencji Fabian Society Keir Starmer odniósł się do scenariuszy Brexitu, jakie pozostają do dyspozycji po porażce planu Theresy May w Izbie Gmin. Według Starmera Laburzyści mają tylko dwie opcje w kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Pierwsza to porozumienie z UE oparte na unii celnej i udział w jednolitym rynku. Drugą opcją jest kolejne referendum, ale tylko jeśli nie dojdzie do wcześniejszych wyborów powszechnych.

Nawiązał tym samym do zobowiązania jakie złożyła Partia Pracy podczas konferencji partyjnej w zeszłym roku w Liverpoolu, że jeśli nie będzie w stanie wymusić wyborów powszechnych, wszystkie opcje muszą pozostać na stole – w tym kolejne referendum.

“To bardzo ważne zobowiązanie. To zobowiązanie wobec was, naszych członków i naszego ruchu. I będziemy się go trzymać – powiedział Starmer.

Jego stanowisko jest odmienne od postawy lidera partii Jeremy’ego Corbyna, który wciąż wzbrania się przed poparciem drugiego głosowania, obawiając się reakcji zwolenników Partii Pracy, którzy popierali Brexit.

Starmer uważa również, że Theresa May będzie musiała ubiegać się o przedłużenie procesu wycofania Artykułu 50:

“Wydaje mi się nieuniknione, że rząd będzie musiał wystąpić o przedłużenie Artykułu 50. Nadszedł więc czas, abyśmy wnieśli trochę uczciwości w tę debatę i zidentyfikowali wiarygodne rozwiązania, które nam pozostały”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here