Kara więzienia poniżej 6 miesięcy może zostać zniesiona

0
126

Brytyjski minister więziennictwa stwierdził, że kary więzienia do 6 miesięcy są bezcelowe i powinny zostać zniesione.

Rory Stewart, minister ds więziennictwa udzielił wywiadu gazecie Daily Telegraph, w którym stwierdził, że wyroki do 6 miesięcy wiezienia są “zbyt krótkie”, aby resocjalizować skazanych.

Rocznie zapada około 30 tys. takich wyroków i dotyczą one głównie włamywaczy i niemal wszystkich skazanych za kradzież w sklepie. Jeśli pomysł ministra wszedłby w życie wszyscy oni uniknęli by więzienia. Ministerstwo zastrzega, że wyjątek stanowiliby tu skazani za przemoc i przestępstwa seksualne.

W swojej wywiadzie dla Daily Telegraph Rory Stewart stwierdził, że takie wyroki są “wystarczająco długie, aby cię zniszczyć, ale nie dość długie, aby ci pomóc”.

“Wysyłasz kogoś na trzy lub cztery tygodnie, a on traci swój dom, pracę, rodzinę, reputację”- stwierdził Stewart dodając, że w więzieniu skazani “spotykają się z wieloma interesującymi postaciami, a potem znowu wyrzucasz ich na ulicę”.

“Społeczeństwo jest bezpieczniejsze, jeśli mamy dobry wyrok dla społeczności. Dodatkowo zmniejszy to presję na więzienia” – zakończył minister.

Liczba więźniów w Wielkiej Brytanii podwoiła się od lat 90-tych zeszłego wieku do około 80 tys., a około 60% więźniów odbywających krótkotrwale wyroki popełnia kolejne przestępstwo w przeciągu roku od ich zwolnienia.

Według danych organizacji The Prison Reform Trust, prawie połowa więźniów w Anglii i Walii została skazana na sześć miesięcy lub mniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here