Już blisko 700 tys. osób otrzymało prawo do pozostania w UK po Brexicie

0
347

Jak informuje Home Office (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych), już niemal 700 tys. imigrantów z krajów Unii Europejskiej otrzymało pozwolenie na pobyt w UK po Brexicie.

Oficjalne statystyki dotyczące wniosków o otrzymanie statusu osoby osiedlonej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, zostały opublikowane w czwartek przez Home Office.

Według stanu na 31 maja, łączna liczba złożonych wniosków, odkąd rozpoczęto program, wyniosła 788 200. Pozytywnie rozpatrzono dotąd 668 tysięcy wniosków, spośród których 66% otrzymało status osoby osiedlonej, a 34% status osoby tymczasowo osiedlonej.

Zdecydowana większość wniosków została złożona w Anglii – 726 700. W Szkocji złożono ich 39 700, w Walii 11 800 a w Irlandii Północnej 8 700.

Spośród wszystkich nacji aplikujących o status osoby osiedlonej przodują Polacy, którzy złożyli dotąd 132,4 tys. wniosków. Na drugim miejscu są obywatele Rumunii (110,9 tys.), a na trzecim Włosi (91,4 tys.).

Oprócz obywateli UE program jest otwarty także dla obywateli Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, którzy znajdują się w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), ale nie są członkami UE, a także dla obywateli Szwajcarii.

Osoby, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, będą mogły w dalszym ciągu żyć i pracować w Wielkiej Brytanii po Brexicie. W zależności od długości pobytu na terenie Zjednoczonego Królestwa, zostanie im przyznany jeden z dwóch statusów: status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej.

Ostateczny termin składania wniosków będzie zależeć od tego w jaki sposób Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Jeśli zrobi to z umową, to termin składania wniosków upłynie 30 czerwca 2021 r. Jeśli jednak Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy, to termin upłynie 31 grudnia 2020 roku.

Wszystkie informacje dotyczące składania wniosku o przyznanie statusu osoby osiedlonej znajdziesz w naszym poradniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here