Johnson i Hunt w ostatecznym starciu o fotel premiera Wielkiej Brytanii

0
214

Boris Johnson zmierzy się z Jeremy Huntem, w walce o stanowisko przywódcy Partii Konserwatywnej i nowego premiera Wielkiej Brytanii.

Deputowani Partii Konserwatywnej zagłosowali w czwartek dwukrotnie, za każdym razem eliminując jednego z czterech pozostałych na placu boju kandydatów.

Jako pierwszy z wyścigu odpadł minister spraw wewnętrznych Sajid Javis. W czwartej turze głosowań uzyskał poparcie zaledwie 34 deputowanych (czterech mniej niż w trzeciej rundzie) i odpadł z dalszej rywalizcji.

Piąta tura głosowań była de facto walką o drugie miejsce, ponieważ zwycięstwo Johnsona było bezdyskusyjne. Były burmistrz Londynu otrzymał bowiem 160 głosów w ostatecznym głosowaniu wśród posłów Torysów, co oznacza, że poparła go ponad połowa deputowanych partii (313).

Obecny minister spraw wewnętrznych Jeremy Hunt uzyskał poparcie 77 posłów, co pozwoliło mu, niejako rzutem na taśmę, zająć drugie miejsce. Wyprzedził obecnego ministra środowiska Michaela Gove’a zaledwie dwoma głosami (75).

Teraz między dwoma finalistami odbędzie się ostateczna walka o głosy ponad 150 tys. członków Partii Konserwatywnej, którzy będą mieli miesiąc na zastanowienie się nad poparciem jednego z kandydatów, a następnie oddadzą swój głos drogą pocztową.

Głównym tematem kampanii wyborczej nadal będzie kwestia Brexitu, a dokładniej jak go przeprowadzić, aby zdążyć przed terminem wyznaczonym przez Unię Europejską, tj. 31 października 2019 roku.

Ostatecznego zwycięzce, a w konsekwencji przyszłego premiera, poznamy 22 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here