Jeremy Corbyn chce zablokować Brexit i zostać tymczasowym premierem

0
568

Jeremy Corbyn apeluje do posłów wszystkich partii w Izbie Gmin o zablokowanie Brexitu “bez umowy” i wybranie go “tymczasowym” premierem.

Do wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej pozostało mniej niż 80 dni i jeśli nic się nie zmieni to Brytyjczyków może czekać Brexit bez umowy handlowej z UE. Przed takim scenariuszem ostrzegają wszyscy eksperci w tym Biuro Odpowiedzialności Budżetowej, które twierdzi, że Wielka Brytania pogrąży się w recesji. Ponadto gospodarka Wielkiej Brytanii straci 30 miliardów funtów, a PKB spadnie o 2% do końca przyszłego roku.

Aby tego uniknąć Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, apeluje do posłów rządzącej Partii Konserwatywnej i wszystkich partii opozycyjnych, aby opowiedzieli się za odwołaniem Borisa Johnsona ze stanowiska premiera w głosowaniu o wotum nieufności.

Jego miejsce miałby zająć właśnie Corbyn jako “tymczasowy” premier. Corbyn obiecuje przy tym, że natychmiast opóźni Brexit i zwoła szybkie wybory powszechne, a w kampanii będzie opowiadał się za kolejnym referendum z opcją pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Corbyn przedstawił swój plan w liście skierowanym w środę wieczorem do liderów partii opozycyjnych i trzech posłów Torysów, którzy są przeciw wyjściu z UE bez porozumienia (Dominic Grieve, Oliver Letwin i Caroline Spelman). Stwierdza w nim, że chciałby przeprowadzić głosowanie nad wotum nieufności „przy najbliższej okazji, kiedy będziemy mogli być pewni sukcesu”.

Jednak jego apel natychmiast spotkał się z krytyką głównych adresatów w tym liderki Liberalnych Demokratów Jo Swinson, według której Corbyn “nie jest osobą, która będzie w stanie zbudować choćby tymczasową większość w parlamencie”. “To nonsens” – dodała Swinson.

Pojawiają się również głosy poparcia dla tego pomysłu. Caroline Lucas, współprzewodnicząca Partii Zielonych, potwierdziła, że ​​zagłosuje przeciwko Johnsonowi w głosowaniu nad wotum nieufności. W podobnym tonie wypowiedział się Ian Blackford, szef SNP w Izbie Gmin, który stwierdził, że byłby „zadowolony” z współpracy z Corbynem.

Rzecznik Downing Street w komentarzu do apelu Corbyna powiedział: „Istnieje wyraźny wybór: albo Jeremy Corbyn jako premier, który unieważni referendum i zniszczy gospodarkę, albo Boris Johnson jako premier, który uszanuje referendum i zapewni więcej pieniądzy dla NHS i więcej policji na naszych ulicach”.

Wielka Brytania ma opuścić Unie Europejską w Halloween 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here