Jeden na pięciu nastolatków w UK bez problemu kupi nóż

0
62

Testy przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii w 2018 roku wykazały, że jeden na pięciu nastolatków kupujących noże w sklepach nie został poproszony o dokument tożsamości.

W zeszłorocznych testach przeprowadzonych przez firmę Serve Legal, świadczącą usługi audytowe, udział wzięło ponad 4 100 nastolatków. Jedna czwarta z nich (26%), nie została poproszona o identyfikację w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, a 15 procentom udało się kupić nóż bez weryfikacji wieku w supermarketach.

Sprawa wygląda jeszcze poważniej przy zakupach online. Tu o udowodnienie swojego wieku przy zakupach z ograniczeniem wiekowym (w tym noży), poproszono jedynie w połowie przypadków.

Przestępstwa z użyciem noża lub ostrych przedmiotów wzrosły o ponad 6 procent w 2018 r., w porównaniu z poprzednim rokiem, a w Anglii i Walii odnotowano rekordową liczbę zabójstw (ponad 730).

Najniższy wskaźnik kontroli tożsamości odnotowano w rejonach North West i Midlands, gdzie w 2018 roku nie zweryfikowano wieku u 21 procent kupujących przedmioty z ograniczeniem wiekowym.

Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo East Anglia i North East, gdzie tożsamości nie sprawdzono u 18 procent nastolatków. Londyn, w którym najczęściej dochodzi do morderstw z użyciem ostrych przedmiotów uzyskał wynik na poziomie 13 procent.

Chociaż liczba kupujących noże bez weryfikacji wieku pozostaje wysoka, to najnowsze dane wskazują na poprawę sytuacji w stosunku do poprzednich lat. W 2018 r. 18 procent kupujących noże nie zostało poproszonych o okazanie dowodu tożsamości. W 2017 roku było to 25 procent, a przed pięcioma laty 43 procent.

Wzrosła również ilość sklepów z artykułami gospodarstwa domowego, które zdały test na weryfikację wieku kupujących, z 59 procent w 2017 r. do 74 procent w 2018 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here