Izba Gmin za przedłużeniem Brexitu do końca czerwca

0
254

Rządowy wniosek o poparcie starań premier May o przedłużenie artykułu 50. do 30 czerwca, otrzymał poparcie Izby Gmin, olbrzymią ilością głosów.

Posłowie zatwierdzili wniosek rządu o poparcie starań Theresy May o krótkie odroczenie Brexitu. Brytyjscy deputowani zagłosowali we wtorek wieczorem za przyjęciem wniosku 420 do 110 głosów, czyli ogromną różnicą 310 głosów.

Premier May wysłała w zeszłym tygodniu wniosek do Donalda Tuska, w którym prosi o odroczenie Brexitu do 30 czerwca, jednak tak krótki termin jest bardzo mało prawdopodobny.

Pani premier udała się w poniedziałek do Paryża i Berlina na rozmowy z prezydentem Macronem i kanclerz Merkel, aby przekonać ich do krótkiego odroczenia Brexitu. Szczególnie sceptyczny dla kolejnego odroczenia był prezydent Francji, który wielokrotnie powtarzał, że odroczenie artykułu 50. nie jest zagwarantowane.

Jednak we wtorek do prasy wyciekł projekt konkluzji na dzisiejszy szczyt unijny, który mówi, że “Rada Europejska zgadza się na przedłużenie, aby umożliwić ratyfikację umowy o wyjściu”.

Dokument nie zawiera jednak ostatecznej daty końcowej rozszerzenia. Stwierdza natomiast, że „takie przedłużenie powinno trwać tylko tak długo, jak to konieczne, a w każdym razie nie dłużej niż [XX.XX.XXXX]”. O ostatecznej dacie decydować będą przywódcy europejscy, którzy spotkają się dziś wieczór w Brukseli.

Coraz bardziej realne jest odroczenie Brexitu co najmniej do końca roku. Taki scenariusz przybliżył wczoraj Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej, w liście skierowanym do pozostałych 27 państw członkowskich UE stwierdził, że “nie ma powodów, by sądzić”, że umowa Theresy May, która została już trzykrotnie odrzucona przez Izbę Gmin, może zostać ratyfikowana do końca czerwca.

„W rzeczywistości przyznanie takiego rozszerzenia zwiększyłoby ryzyko serii kolejnych krótkich rozszerzeń i nadzwyczajnych szczytów, tworząc nowe daty ryzyka bezumownego wyjścia [UK z UE]. To z kolei niemal na pewno zakłóciłoby działalność EU27 w nadchodzących miesiącach” – stwierdził Donald Tusk

Obecny termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mija w piątek 12 kwietnia 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here