Izba Gmin ponownie przeciw twardemu Brexitowi

0
352

Brytyjscy deputowani zagłosowali za poprawką, która nie pozwoli przyszłemu premierowi na zawieszenie obrad Parlamentu, aby doprowadzić do Brexitu “bez umowy”.

23 lipca poznamy nowego lidera Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji przyszłego premiera Wielkiej Brytanii. Obaj kandydaci na to stanowisko, zarówno Jeremy Hunt jak i Boris Johnson, zapowiedzieli, że są gotowi wyjść z Unii Europejskiej 31 października, z umową lub bez niej.

Jednak Brexit “bez umowy” nigdy nie miał poparcia większości posłów w Izbie Gmin i prawdopodobnie zostałby zablokowany. Przyszły premier mógłby jednak ominąć tą przeszkodę poprzez zawieszenie obrad parlamentu. Jeremy Hunt oficjalnie zaprzeczył takiej możliwości, ale Boris Johnson już nie, co oznacza, że mógłby rozważyć taką opcję.

Aby temu zapobiec w czwartek deputowani zagłosowali 315 do 274 za poprawką, która nie pozwoli na zawieszenie Parlamentu, a wyjście z UE musi poprzedzić debata. Przewaga 41 głosów była możliwa dzięki posłom Torysów, którzy zagłosowali przeciwko stanowisku rządu (17 z nich) lub nie wzięli udziału w głosowaniu (30).

Wśród nieobecnych był między innymi kandydat na premiera Jeremy Hunt, który tłumaczył się nieporozumieniem, a minister cyfryzacji Margot James zagłosowała za poprawką, po czym podała się do dymisji. W głosowaniu udziału nie wzięli również m.in. minister finansów Philip Hammond, minister sprawiedliwości David Gauke i minister ds. biznesu Greg Clark.

Rzecznik premier Theresy May oświadczył, że jest ona “zawiedziona” decyzją parlamentu, która utrudni jej ministrom prowadzenie negocjacji ws Brexitu.

Wcześniej tego dnia Biuro Odpowiedzialności Budżetowej ostrzegło, że Wielka Brytania pogrąży się w recesji, jeśli opuści UE bez formalnej umowy. Ponadto gospodarka Wielkiej Brytanii straci 30 miliardów funtów, a PKB spadnie o 2% do końca przyszłego roku.

Wielka Brytania ma opuścić Unie Europejską 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here