Izba Gmin odrzuciła ponadpartyjny wniosek, aby zablokować Brexit “bez umowy”

0
260
Jeremy Corbyn | Foto: UK Parliament / Flickr

Ponadpartyjny wniosek, aby powstrzymać przyszłego premiera przed przeforsowaniem Brexitu bez umowy, został odrzucony przez posłów w Izbie Gmin.

Próba przejęcia przez opozycję kontroli nad porządkiem obrad w Izbie Gmin zakończyła się niepowodzeniem. Partia Pracy, która złożyła wniosek w imieniu wszystkich partii opozycyjnych, miała nadzieję, że przyjęcie wniosku da posłom kontrolę nad harmonogramem obrad w Izbie Gmin w dniu 25 czerwca.

Wówczas posłowie będą mogli przeprowadzić w ten dzień głosowanie nad ustawą, która pozwoliłaby uniknąć scenariusza, w którym Zjednoczone Królestwo opuści Unię Europejską „bez umowy” pod koniec października.

Jednak brytyjscy deputowani zdecydowali inaczej i odrzucili wniosek stosunkiem głosów 309 do 298. Po ogłoszeniu wyniku głosowania, lider laburzystów Jeremy Corbyn zwrócił się do wyraźnie uradowanych posłów Partii Konserwatywnej słowami: „Nie będziecie tak wiwatowali we wrześniu”.

Jednak za porażkę głosowania winę ponosi sama Partia Pracy, w której aż ośmiu posłów zagłosowało przeciw wnioskowi, a niektórzy w ogóle nie wzięli udziału w głosowaniu.

Minister ds Brexitu w gabinecie cieni Partii Pracy, Sir Keir Starmer, nazwał wynik głosowania „rozczarowującą, minimalną porażką”, dodając, że „To dopiero początek, a nie koniec naszych starań, aby zablokować Brexit bez porozumienia”.

Ryzyko scenariusza, w którym Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia jest spore. Za  takim rozwiązaniem opowiada się wielu kandydatów na przyszłego premiera w Partii Konserwatywnej, z Borisem Johnsonem na czele.

Niektórzy kategorycznie sprzeciwiają się wyjściu z Unii Europejskiej bez porozumienia, ale nie poparli wniosku Laburzystów. Wśród nich są między innymi minister środowiska Michael Gove, oraz minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart.

Wielka Brytania ma opuścić Unie Europejską 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here