HISTORIA SOUTHAMPTON

Historia Southampton

Prehistoria

Archeologiczne wykopaliska wskazują na to, że tereny dzisiejszego miasta były zamieszkane już w czasach starożytnych. Ślady osadnictwa z tamtych czasów odnaleziono na Priory Avenue, St Denys. Wtedy osada nazywała się  Hamton, co w wolnym tłumaczeniu oznaczało osadników przy rzece”.

Okres rzymski (43-410)

W okresie panowania Rzymian miasto stanowiło ważny port handlowy. Główny siedziba znajdowała się na Bitterne Manor na co wskazują wykopaliska a głównie skrzyżowanie dwóch głównych rzymskich dróg.

Okres anglosaski (400–1066)

Anglosasi przenieśli centrum miasta na drugi brzeg rzeki Itchen, w miejsce obecnego St. Mary’s. Gdy nastała era anglosaska miasto zmieniło nazwę na Hamwic. Anglosaskie kroniki mówią również o Suth Hamtun. Prężnie rozwijał się port. Miasto stało się centrum administracyjnym z państwową mennicą. Kilku anglosaskich królów miało tu swoją siedzibę zanim w IX wieku przenieśli ją do Winchester. W Hamwic był również punkt przeładunkowy niewolników do Rzymu.

Wikingowie (700–1066)

Najazdy wikingów spowodowały wycofanie wielu prężnych zakładów produkcyjnych w głąb kraju. Doprowadziły też do budowy fortyfikacji obronnych które dały podwaliny pod późniejsze średniowieczne mury.

Normanowie (1066–1154)

Southampton rozkwitło po zdobyciu Wysp Brytyjskich przez Normanów. Miasto stało się najważniejszym portem tranzytowym pomiędzy ówczesną stolicą państwa – Winchester, a Normandią.

Średniowiecze (1154–1485)

W XII wieku wybudowano w mieście zamek z rozkazu króla Henryka II i miał on służyć królowi jako skład wina. Do dziś zachował się najdłuższy pas murów obronnych w kraju.

Do 13 wieku Southampton było głównym portem handlu pomiędzy Francją i Anglią. Miasto zostało zaatakowane przez Francuzów w 1338 co doprowadziło do wzmocnienia murów.

GodsTower

W 1417 roku powstał  God’s House Tower i był pierwszą fortyfikacją o przeznaczeniu artyleryjnym zbudowaną w Anglii. Rozbudowa muru doprowadziła do połączenia ich z budynkami mieszkalnymi i włączenia ich w skład fortyfikacji. Rozbudowa murów została ostatecznie ukończona w XV wieku.

Średniowiecze, to okres prężnego rozwoju przemysłu stoczniowego. To w tym mieście wybudowano słynny okręt wojenny Henryka V – HMS Grace Dieu.

Okres Tudorów (1485–1603)

Podczas panowania Tudorów miasto rozwinęło handel. Jakikolwiek transport cynku i cyny do Europy musiał przechodzić przez Southampton.Miasto uzyskało też monopol na wełnę eksportowaną w rejon Morza Śródziemnego. Budow zamków w Calshot, Netley, Hurst i Cowes w 1540 zlecona przez Henryka VIII sprawiła, że miasto nie było już tak zależne od swoich fortyfikacji.

Okres Stuartów (1603–1714)

W tym okresie miasto stanowiło port załadunkowy emigrantów do Ameryki. W 1623 roku na statku Mayflower z Southampton wyruszyli pierwsi pielgrzymi zmierzający do Nowego Świata jakim była Ameryka Północna. Podczas angielskiej wojny domowej w 1642 roku miasto stanowiło garnizon wojsk parlamentarzystów. Rojaliści próbowali je zdobyć, lecz nieskutecznie.

W 1664 czarna śmierć zabiła w Southampton 1700 osób poważnie zakłócając funkcjonowanie miasta.

Okres Regencyjny i Wiktoriański (1714-1901)

Okres regencyjny to przede wszystkim rozbudowa dróg i mostów. Miasto zostało połączone z Portsmouth dzięki mostowi na Bursledon a także drogi łączące Ichen Village, Northam i Bitterne z miastem. W tym okresie utworzone również parafie All Saints, Holy Rood, St John, St Lawrence, St Mary, St Michael i South Stoneham.

Jednak największy rozwój miasto przeżyło za panowania królowej Wiktorii. W 1835 roku związano przedsiębiorstwo Southampton Docks, a w 1842 roku otworzono pierwszy dok. Dwa lata wcześniej miasto uzyskało kolejowe połączenie z Londynem i Winchesterem. W 1846 założono The Southampton Emigration and Shipping Company a miasto stało się głównym portem dla emigrantów zmierzających do USA i Kanady. Dzięki temu Southampton stało się znane jako Wrota Do Imperium.

W 1840 roku zbudowano pierwszy system ściekowy, a w 1895 roku utworzono parafie Portswood i Shirley.

Titanic (1912)

Z Southampton w swój dziewiczy rejs wypłynął Titanic, który zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 i choć nie był zbudowany w Southampton (tylko w Liverpoolu) to cała załoga wywodziła się z miasta. W sumie 549 członków załogi zginęło w katastrofie. Na pokładzie, nazwanego niezatapialnym, statku było około 2200 osób – pasażerów i załogi. Zginęło 1500 osób i choć nie była to największa katastrofa na morzu, media wykreowały ją na najbardziej znaną.

I Wojna Światowa (1914–1918)

W trakcie I wojny Światowej Southampton było punktem zbiorczym wojsk przed wypłynięciem do Europy. Wojsko zajęło Common Park a przez port w Southampton na wojnę wysłano 8,149,685. Wróciło 1,177,125.

Okres Międzywojenny (1918-1939)

Rozwój motoryzacji sprawił, że zainwestowano w rozbudowę dróg i lini tramwajowych. W 1931 roku tramwaj przejeżdżał przez Bargate co 30 sekund a w ciągu 14 godzin 2000 samochodów i 6000 rowerów.

II Wojna Światowa (1939–1945)

W czasach II Wojny Światowej Southampton pełniło ważną rolę bazy sił alianckich. Z tego względu niemieckie lotnictwo przypuszczało wiele ataków bombowych, w wyniku których miasto zostało bardzo poważnie zniszczone. Wiele zabytków i historycznych budynków zostało zrównane z ziemią. Jednym z głównych celów Luftwafe była fabryka na Woolston produkująca myśliwce Spitfire.

W Southampton ćwiczono też załadunek jednostek i zaopatrzenia przed D-Day.

Okres powojenny (1945–2000)

W 1964 królowa nadała miastu status “City” a w granice miasta włączono parafie Nursling i Rownhams.

W1952 r Uniwersytet założony w 1862 uzyskał pełnię praw uniwersyteckich a w 1971 utworzono przy nim  Southampton School of Medicine. University of Southampton znajduje się w pierwszej setce światowego rankingu szkół wyższych. Jest znany z dobrze rozwiniętych wydziałów oceanografii, chemii, inżynierii.

Jak niemal każde brytyjskie miasto i to posiada swój klub piłkarski – Southampton F.C., który od sezonu 2012/2013 gra w najwyższej klasie rozgrywkowej. W mieście jest również klub krykieta – Hampshire County Cricket Club oraz hokeja – Southampton Hockey Club.

21 wiek

W 2006 roku magazyn „Men’s Fitness” uznał Southampton za najzdrowsze miasto w Wielkiej Brytanii. Wydając ten osąd bazował na liczbie klubów fitness, niskim współczynniku zachorowań na serce oraz spożycia alkoholu i tzw. śmieciowego jedzenia.

Co roku we wrześniu miasto gości Southampton Boat Show. Jest to największa parada z udziałem łodzi w Europie, druga najważniejsza w kraju – po London Boat Show.

Jak niemal każde brytyjskie miasto i to posiada swój klub piłkarski – Southampton F.C., który od sezonu 2012/2013 gra w najwyższej klasie rozgrywkowej został założony w 1885. W mieście jest również klub krykieta – Hampshire County Cricket Club oraz hokeja – Southampton Hockey Club.

Miasto  liczy ponad 240 000 mieszkańców, a wraz z Portsmouth tworzy obszar metropolitarny liczący ich ponad milion.

Southampton od zawsze jest miastem portowym  i  doki przed długi czas były głównym pracodawcą. Obecnie goszczą głównie statki wycieczkowe. Wschodnia część doków została przekształcona w marinę oraz rozrywkowy kompleks o nazwie Ocean Village.