Głosowanie nad rozszerzeniem Universal Credit odroczone

0
202

Debata i głosowanie nad wprowadzeniem kolejnego etapu kontrowersyjnego świadczenia Universal Credit, zostaną odroczone w czasie.

Brytyjscy parlamentarzyści mieli głosować w ciągu najbliższych tygodni nad tym, czy Universal Credit zostanie rozszerzony na kolejne trzy miliony osób pobierających zasiłki.

Jednak w związku z piętrzącymi się obawami i krytyką nowego systemu świadczeń, Parlament zagłosuje za przeniesieniem latem na Universal Credit tylko 10 000 osób. Zaplanowane głosowanie zostało odroczone w czasie do bliżej nieokreślonego terminu.

Universal Credit w założeniu ma połączyć wszystkie świadczenia dla osób w wieku produkcyjnym w jedno, płacone raz w miesiącu bezpośrednio na konto bankowe wnioskodawcy.

Zwolennicy nowego świadczenia twierdzą, że pomaga to uprościć stary, skomplikowany system świadczeń, gdzie wypłaty środków następowały kilka razy w miesiącu z wielu źródeł.

Jednak wprowadzenie tej reformy zasiłków socjalnych nie odbywa się zgodnie z założeniami. Budżet przeznaczony na Universal Credit został przekroczony, opóźnienie we wdrażaniu go w kolejnych regionach kraju sięga kilku lat, a dla 3,2 mln gospodarstw domowych przejście na Universal Credit spowodowało pogorszenie sytuacji materialnej.

Krytycy reformy wskazują, że w wielu przypadkach prowadzi on do pogłębiania się ubóstwa, a w niektórych przypadkach zmusza do prostytucji. Wiele rodzin jest zmuszonych korzystać z banków żywności, gdyż nie wystarcza im na jedzenie.

Obecnie Universal Credit otrzymuje około 1,4 mln osób, a rządowy plan przewiduje, że do 2023 roku ma być nim objętych prawie siedem milionów osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here