Ferie dla posłów odwołane, dopóki nie rozwiążą sprawy Brexitu

0
394

Przewodnicząca Izby Gmin ogłosiła, że lutowa przerwa w obradach parlamentu została odwołana, aby uporać się z Brexitem.

Andrea Leadsom, Przewodnicząca Izby Gmin ogłosiła, że przypadająca na luty ponadtygodniowa ​przerwa w obradach parlamentu została odwołana.

Parlamentarzyści mieli rozpocząć “ferie” 14 lutego i wrócić do pracy 25 lutego, ale w związku z trudnym procesem legislacyjnym związanym z Brexitem, spędzą ten okres w pracy.

14 lutego został wstępnie ustalony jako dzień kolejnego głosowania nad poprawioną umową, dla której Theresa May ma nadzieję uzyskać poparcie od Unii Europejskiej.

Theresa May udała się na kolejną misję do Brukseli, aby przekonać Unię Europejską do renegocjowania umowy brexitowej, a w szczególności mechanizmu ochronnego na granicy irlandzkiej (backstop).

Poparcie dla takiego pomysłu wyrazili brytyjscy parlamentarzyści w trakcie wtorkowej serii głosowań nad poprawkami do wspomnianej umowy. Poprawka złożona przez Torysa Grahama Brady’ego, wymaga zastąpienia backstopu, alternatywnymi rozwiązaniami.

Na takie rozwiązanie nie zgodzi się Unia Europejska, o czym dobitnie świadczy wypowiedź wicepremiera Irlandii Simona Coveneya, który ostrzegł przed przyszłymi planami pani May w zakresie ochrony granicy irlandzkiej.

Coveney stwierdził, że każdy, kto pozwoliłby na powrót “granic i podziałów przeszłości” byłby “surowo osądzony przez historię”, oraz, że “są pewne rzeczy, które są ważniejsze niż stosunki gospodarcze i to jest jedna z nich.”

Renegocjowanie umowy wykluczyli też najważniejsi politycy w Brukseli, m.in Jean Claude Juncker i Donald Tusk.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here