FCA szykuje rewolucję w opłatach za kredyt w rachunku bieżącym (overdraft)

0
341

Brytyjski organ nadzoru finansowego (FCA) zapowiedział poważne zmiany w opłatach za overdraft, czyli kredyt w rachunku bieżącym.

Jak informuje BBC, Financial Conduct Authority (FCA), regulator sektora finansowego w Wielkiej Brytanii, zapowiedział, że banki i towarzystwa budowlane nie będą już mogły pobierać stałych dziennych lub miesięcznych opłat za przekroczenie limitu kredytu w rachunku bieżącym (overdraft).

Zmiany mają ponadto uniemożliwić pobieranie wyższych opłat za nieplanowany kredyt w rachunku bieżącym, niż za ten uzgodniony z bankiem.

Banki będą również musiały pobierać standardowe roczne oprocentowanie dla wszystkich kredytów w rachunku bieżącym, a reklamy dotyczące produktu będą musiały wyraźnie wyświetlać jego wysokość, aby pomóc konsumentom porównać je z innymi produktami.

Przychody banków z kredytów w rachunku bieżącym przekroczyły w 2017 r. 2,4 mld funtów, ale tylko 30 procent z tej kwoty pochodziło z nieuregulowanych kredytów.

Według FCA, kiedy nowe przepisy wejdą w życie, typowy koszt za nieuregulowany overdraft w wysokości 100 funtów spadłby z 5 funtów dziennie, do mniej niż 20 pensów.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać do kwietnia 2020 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here