Dziś kolejne ważne głosowanie w sprawie odroczenia Brexitu

0
326

W trzecim dniu kluczowych głosowań nad Brexitem, brytyjscy deputowani zagłosują w sprawie rządowego wniosku dotyczącego przedłużenie artykułu 50 i odroczenia Brexitu.

Po wtorkowej przytłaczającej porażce Theresy May, gdy jej umowa z Unią Europejską została odrzucona różnicą aż 149 głosów, w środę Parlament wbił pani premier kolejną “szpilkę” i wykluczył Brexit “bez umowy”.

Parlamentarzyści zagłosowali za odrzuceniem takiego scenariusza, w stosunku głosów 321 do 278, a swoje zdanie wyrazili również w kwestii poprawki, która zakładała absolutne wykluczenie Brexitu bez umowy w jakichkolwiek okolicznościach, przegłosowując ją zaledwie 4 głosami.

W czwartek, w trzecim dniu kluczowych głosowań na deputowanych czeka rządowy projekt uchwały, który stwierdza, że jeśli deputowani zagłosują (po raz trzeci) za umową premier May, lub jakimkolwiek innym porozumieniem, to rząd złoży wniosek o przedłużenie Artykułu 50 do 30 czerwca.

Takie głosowanie miałoby się odbyć przed 20 marca, a więc na dzień przed unijnym szczytem w Brukseli, a Theresa May ostrzegła swoich kolegów z Partii Konserwatywnej, że jeśli nie przyjmą jej porozumienia, to mogą nie doczekać się Brexitu w żadnej formie.

Rządowa uchwała ostrzega również posłów, że jeśli umowa premier May zostanie odrzucona po raz trzeci w przyszłym tygodniu, europejscy przywódcy spotykający się na szczycie w Brukseli, prawdopodobnie zażądają znacznie dłuższego opóźnienia Brexitu, nawet do dwóch lat.

Takie odroczenie wymagałoby od Zjednoczonego Królestwa, aby wzięło udział w wyborach do europarlamentu.

Głosowanie nad rządową uchwałą odbędzie się dziś (czwartek 14 marca) około godziny 19:00 czasu brytyjskiego.