Dziś dzień Świętego Patryka! Co oznacza i skąd się wzięło zielone święto Irlandii?

0
627

W niedzielę 17 marca przypada Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Tego dnia Irlandczycy mają wolne w pracy, a ulice zalewają wszystkie odcienie koloru zielonego.

Dzień Świętego Patryka, to ustanowione na cześć patrona Irlandii święto narodowe i religijne.

Tego dnia Irlandczycy ubierają się na zielono, ponieważ jest to ich kolor narodowy, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.

Irlandczycy w wielu miastach zarówno w Irlandii jak i na całym świecie organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje wspomniana zieleń.

Kim był święty Patryk?

Urodził się w 385 r. i z pochodzenia był Brytem. Jego działalność misyjna doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części Irlandii oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej.

Założył wiele kościołów,a sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

17 marca uznaje się za dzień jego śmierci i ten dzień dorocznie świętuje się jako Dzień Świętego Patryka i wspomina życie i dokonania misjonarza.

Tradycja Dnia Świętego Patryka

Głównym symbolem święta jest shamrock – trójlistna koniczyna, która jest także jednym z symboli Irlandii. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.

Inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey, a obowiązkową szklankę whiskey zwie się „dzbanem Patryka”. Za tą tradycją stoi legenda, wedle której święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, że przez to pojawią się w jej karczmie potwory. Wystraszona kobieta od tego czasu zawsze napełniała szklankę do pełna.

Tradycja Dnia Świętego Patryka wyszła już dawno poza Irlandię i teraz obchodzi go już niemal cały świat. Na ulicach organizowane są pochody, a w pubach leje się zielone piwo.

By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak wodospad Niagara, London Eye, czy Empire State Building w Nowym Yorku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here