Od 20 maja 2018 roku obowiązują nowe zasady dotyczące corocznych przeglądów technicznych pojazdów (MOT) w Wielkiej Brytanii.

Zmiany dotyczące MOT-u przede wszystkim wprowadzają bardziej rygorystyczne testy emisji spalin dla pojazdów z silnikiem diesla.

Agencja ds. Standardów Kierowców i Pojazdów (DVSA) twierdzi, że zmiany zostały zaprojektowane w celu poprawy jakości powietrza i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

W 2016 roku na brytyjskich drogach, z powodu wady pojazdów dopuszczonych do jazdy, zginęło w sumie 28 osób, a 413 zostało rannych.

Nowe Kategorie Przeglądu

Nowe zasady MOT-u wprowadzają także dodatkowo nowe kategorie wad i usterek – “Minor” (drobne), “Major” (poważne) i “Dangerous” (niebezpieczne).

Kategoria “Minor” to np. niewielki wyciek oleju lub płynu układu kierowniczego, ale jeśli wyciek byłby znaczący to zostałby zakwalifikowany jako “major”, a pojazd oblałby test.

W ogólnym założeniu drobne defekty to takie, które nie mają znaczącego wpływu na bezpieczeństwo pojazdu lub jego wpływu na środowisko.

W przypadku kategorii “major” i “dangerous” pojazd nie zaliczy testu, ponieważ takie usterki oznaczają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu i/lub środowiska.

Diesle

Na właścicieli samochodów z silnikiem diesla czekają nowe, bardziej rygorystyczne testy emisji spalin podczas przeglądu.

Samochody wyposażone w filtr cząstek stałych (DPF), który wychwytuje sadzę, zostaną zakwalifikowane do kategorii “major”, jeśli tester MOT zauważy dym o dowolnym kolorze pochodzący z układu wydechowego lub znajdzie dowody na to, że filtr DPF został naruszony.

Samochody z silnikami wysokoprężnymi, które nie będą wyposażone w taki filtr w ogóle nie przejdą testu.

Obawy środowiska

Wiele stowarzyszeń, w tym RAC zauważają jednak, że nowe zasady mogą być mylące dla mechaników wykonujących przegląd i dla samych kierowców.

Green Flag, zajmujący się ubezpieczeniami na wypadek awarii, stwierdził, że 58% z 1023 ankietowanych przez niego kierowców w ogóle nie wiedziało, że zmiany weszły w życie.

Kierowcy bez ważnego przeglądu mogą zostać ukarani kwotą do 1000 funtów.