Druga porażka Theresy May w 24 godziny. Musi przedstawić “Plan B” dla Brexitu

0
573

Parlament przegłosował w środę kolejną poprawkę ws Brexitu. Theresa May musi teraz przedstawić “Plan B”, jeśli jej propozycja umowy zostanie odrzucona przez Izbę Gmin.

Brytyjscy parlamentarzyści zagłosują 15 stycznia za przyjęciem lub odrzuceniem porozumienia wynegocjowanego przez Theresę May z Unią Europejską w sprawie Brexitu.

Szanse na to, że umowa zwana “May Deal” zostanie przyjęta są niemal zerowe. Dodatkowo zarówno opozycja jak i członkowie z jej własnej partii wytrącają premier May argumenty z ręki.

We wtorek odbyło się głosowanie nad poprawką do budżetu, która ma zapewnić dodatkowe środki na ogarnięcie chaosu jaki powstanie, jeśli Wielka Brytania opuści w marcu UE bez porozumienia.

Rząd został pokonany w głosowaniu 303 głosami przeciw do 296 za poprawką, a więc różnicą 7 głosów. Ta upokarzająca porażka czyni z Theresy May pierwszego premiera od 41 lat, który przegrał głosowanie w sprawie budżetu.

W czwartek z kolei, zaledwie 24 godziny później głosowano nad poprawką, która w przypadku odrzucenia umowy z UE, zmusza panią premier do przedstawienia w ciągu 3 dni “planu B” dla Brexitu. Wcześniej rząd miał na to trzy tygodnie.

Przyjęcie poprawki było możliwe ponieważ oprócz całej opozycji, za przyjęciem głosowało także 17 członków partii rządzącej. Sama poprawka również została zgłoszona przez konserwatystę i zwolennika pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, Dominica Grieve’a.

Sama decyzja spikera Izby Gmin Johna Bercowa o dopuszczeniu tej konkretnej poprawki (spośród wielu innych) do głosowania, wywołała burzę, a posłowie z partii Torysów zaczęli oskarżać go o stronniczość.

Ostatecznie głosowanie zostało przeprowadzone, a posłowie przyjęli poprawkę 308 głosami za, do 297 głosów przeciw.

Głosowanie w sprawie przyjęcia (lub odrzucenia) porozumienia z UE odbędzie się we wtorek 15 stycznia. Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here