Dostawca wody w UK winny w aferze ściekowej. Ma wypłacić klientom 123 mln funtów

0
435

Firma Southern Water została ukarana rekordową kwotą 126 milionów funtów za wyciek ścieków do środowiska z jej oczyszczalni ścieków i celowe fałszowanie testów laboratoryjnych.

Dochodzenie jakie przeprowadziła Agencja Środowiska wykazało, że Southern Water, która dostarcza wodę i odprowadza ścieki mieszkańców takich hrabstw jak Hampshire, Kent czy Sussex, nie przeprowadzała prawidłowego oczyszczania ścieków.

Ponadto Ofwat, regulator na rynku usług wodno-kanalizacyjnych wykazał, że firma nie dokonała niezbędnych inwestycji, co doprowadziło do awarii sprzętu i wycieku ścieków do środowiska.

Southern Water miało też manipulować procesem pobierania próbek ze ścieków i wysyłać błędne informacje do regulatora, aby uniknąć kar.

Agencja Środowiska rozpoczęła postępowanie w sprawie o przestępstwo, jednak nie wiadomo na tym etapie czy zarzuty otrzyma firma, czy poszczególne osoby.

Firma Southern Water przyznała się do zarzutów i przyjęła w sumie 126 mln funtów kary nałożonej przez Ofwat. 3 mln funtów wyniosła grzywna, a 123 mln dostawca ma wypłacić dwu milionom swoich klientów w formie rabatu.

Każdy klient Southern Water otrzyma upust w wysokości 61 funtów, ale zostanie on rozłożony na pięć lat. 17 funtów w latach 2020/21 i 11 funtów w każdym z kolejnych czterech lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here