Donald Tusk: Cameron myślał, że referendum się nie odbędzie

0
641

David Cameron nigdy nie przypuszczał, że będzie musiał przeprowadzić referendum w sprawie Unii Europejskiej – miał powiedział w dokumencie BBC Donald Tusk.

Jak donosi dziennik The Guardian, powołując się na wywiad Donalda Tuska jakiego udzielił na potrzeby dokumentu realizowanego przez BBC, David Cameron nie wierzył, że dojdzie do referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Według Prezydenta Rady Europejskiej, ówczesny brytyjski premier miał mu powiedzieć, że jest spokojny o referendum, które ogłosił tylko po to by uspokoić eurosceptyków w swojej partii.

Cameron był przekonany, że Konserwatyści nie uzyskają większości w wyborach w 2015 roku i znów będą w koalicji z Liberalnymi Demokratami, którzy skutecznie zablokują referendum. Na jego nieszczęście, jego partia zdobyła samodzielną większość

Tusk powiedział w wywiadzie “Zapytałem Davida Camerona:” Dlaczego zdecydowałeś się na to referendum, to jest tak niebezpieczne, nawet głupie, wiesz “, a on powiedział mi – i byłem tym naprawdę zaskoczony, a nawet zszokowany – że jedynym powodem była jego własna partia. ”

Według Tuska Cameron czuł się naprawdę bezpiecznie, ponieważ myślał, że nie ma ryzyka referendum, ponieważ jego partner koalicyjny, zablokuje tę ideę. Niestety Cameron wygrał i nie było już partnera koalicyjnego, a on sam stał się [paradoksalnie] prawdziwą ofiarą własnego zwycięstwa.

W trzyczęściowej serii BBC Two zatytułowanej “Wewnątrz Europy: 10 lat zawirowań” wypowiadają się również brytyjscy politycy, jak William Hague, George Osborne i Nick Clegg. Osborne, który był wówczas ministrem finansów, miał ostrzegać Camerona, że takie igranie z losem może być “katastrofą dla Wielkiej Brytanii”.

Pierwsza część Inside Europe: Ten Years of Turmoil, “My Quit”, będzie wyemitowana w BBC Two w poniedziałek 28 stycznia o godzinie 21:00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here