Coca-Cola zmniejsza butelki i podwyższa ceny w odpowiedzi na podatek cukrowy

0
1157

Coca-Cola, w odpowiedzi na wchodzący w życie w kwietniu podatek cukrowy, zmniejsza pojemność butelek i podwyższa ceny, ponieważ nie zamierza zmieniać receptury. 

Podatek od cukru w słodzonych nim napojach jak Coca-Cola czy Irn-Bru wchodzi w życie w kwietniu i ma na celu wymuszenie zmniejszenia ilości dodawanego do nich cukru.

Podatek w wysokości 18 pensów za litr będą musiały zapłacić firmy, których napoje zawierają 5g lub więcej cukru na 100ml produktu, lub 24 pensy za litr jeśli cukru jest 8 gramów lub więcej w 100ml.

W swoim założeniu podatek od cukru ma pomóc w walce z otyłością u dzieci i został ogłoszony w 2016 roku przez ówczesnego kanclerza George’a Osborne’a.

Coca-Cola nie ma zamiaru zmieniać receptury, ani ponosić kosztów w związku z podatkiem, więc przenosi je na klienta.

Butelka wielkości 1.75 litra zostanie zredukowana do 1.5 litra, a zapłacić za nią będziemy musieli 20 pensów więcej, czyli £1.99. Cena 500 ml butelki również ulegnie zmianie i zamiast £1.09 zapłacimy £1.25.

Zmiany dotyczą jednak tylko Coca-Coli, gdyż firma zdecydowała się ograniczyć ilość cukru w innych swoich produktach jak Sprite, Fanta czy Dr Pepper.

Inną decyzję podjęła firma AG Barr, producent szkockiego napoju narodowego – Irn-Bru. Od przyszłego tygodnia firma będzie napełniać butelki napojem według nowej receptury zawierającej o połowę mniej cukru, który zastąpiono słodzikami, m.in. aspartamem.

Producent twierdzi, że konsumenci nie odczują różnicy w smaku, jednak najwięksi fani robią zapasy oryginalnego napoju, który produkowany jest od 117 lat, a dla niektórych stanowi niezastąpione lekarstwo na … kaca;)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here