Choroba wściekłych krów na farmie w Szkocji

0
76

Na jednej z farm w Aberdeenshire w Szkocji, w trakcie rutynowej kontroli odkryto BSE, znaną szerzej jako choroba wściekłych krów.

Przypadek BSE, znany również jako choroba wściekłych krów, został potwierdzony na farmie w Aberdeenshire. Na farmie wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu co jest standardową procedurą w takich przypadkach.

Chore zwierzęta wykryto w trakcie rutynowej kontroli, więc zakażone mięso nie trafiło do sprzedaży.

Szkocki rząd i Animal Health Agency próbują określić pochodzenie choroby, a Ian McWatt, dyrektor ds. Operacji w Food Standards Scotland, powiedział, że inspektorzy przeprowadzali kontrole w każdej rzeźni w Szkocji, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentom.

BSE, czyli gąbczasta encefalopatia bydła – jest śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną u bydła, która może zostać przeniesiona na ludzi, którzy zjedli zainfekowane mięso.

W głośnej sprawie z lat 90-tych w Wielkiej Brytanii zakażonych zostało ponad 180 000 sztuk bydła, co doprowadziło do likwidacji 4,4 miliona zwierząt w ramach programu eliminacji.

U zakażonego człowieka choroba znana jest jako Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD), czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu. W latach 90-tych zmarło na nią w Wielkiej Brytanii 177 osób.

Ostatni przypadek choroby wściekłych krów w Szkocji miał miejsce w 2009 roku.