Brytyjskie paszporty będą po Brexicie produkowane w Polsce?

0
224

Jak donosi serwis ThefirstNews, nowe brytyjskie paszporty będą po Brexicie produkowane w Polsce, na zlecenie francusko-holenderskiej firmy.

Po Brexicie Wielka Brytania będzie miała nowe niebieskie paszporty, których produkcję powierzono francusko-holenderskiej firmie Gemalto, na mocy wygranego przetargu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Gemalto ma swoje biura i linie produkcyjne w różnych miejscach i krajach, w tym w Polsce, gdzie zatrudnia ponad 1300 osób w zakładach w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Tczewie i Krakowie.

Louisa Bull z UNITE, największego związku zawodowego w Wielkiej Brytanii i Irlandii, skrytykowała „krótkowzroczną decyzję rządu o przyznaniu wartego 490 milionów funtów kontraktu na drukowanie brytyjskich paszportów po Brexicie, francusko-holenderskiej firmie Gemalto”, dodając, że “firma zleciła teraz drukowanie brytyjskich paszportów polskiej firmie”.

Prawdopodobnie chodzi o zakład w Tczewie, który odpowiada za komponenty elektroniczne, które wchodzą w skład nowoczesnych dokumentów, w tym polskich paszportów elektronicznych.

Decyzja z marca 2018 roku o przeniesieniu produkcji poza Wielką Brytanię spotkała się z olbrzymią krytyką, głównie zwolenników Brexitu. Jednak brytyjskie biuro paszportowe twierdzi, że umowa z Gemalto stworzy 70 nowych miejsc pracy i wzmocni obecność firmy w Wielkiej Brytanii. Zaznaczono, że w trakcie produkcji dokumentów, dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w Wielkiej Brytanii.

Zarówno Gemalto jak i Home Office nie skomentowały doniesień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here