Brytyjczycy nie będą potrzebować wiz po Brexicie, by podróżować po UE

0
699

Brytyjczycy będą mogli podróżować po UE bez wiz, nawet jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie i Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy.

Nowe rozporządzenie zatwierdzone przez Parlament Europejski umożliwia brytyjskim obywatelom wizytę na kontynencie bez wizy przez okres do 90 dni.

Obecnie obywatele z krajów UE, w tym z Wielkiej Brytanii, mogą podróżować w dowolne miejsce w UE bez konieczności ubiegania się o wizę. Jednak jeśli ktoś nie jest obywatelem kraju wchodzącego w skład Unii Europejskiej musi się o taką wizę ubiegać, aby wjechać na jej terytorium.

Wyjątek stanowi specjalna lista, na której znajduje się 61 krajów, jak USA czy Japonia. Obywatele tych 61 krajów mogą podróżować bez wizy w obrębie strefy Schengen przez okres do 90 dni.

Aby wprowadzić większą kontrolę obywatelami z tej listy, Unia wprowadza system ETIAS (Europejski System Informacji o Podróży i Autoryzacji), będący odpowiednikiem amerykańskiego systemu ESTA.

UE stwierdziła jednak, że brytyjscy turyści utracą prawo do bezwizowego przemieszczania się w ramach strefy Schengen, jeśli rząd Wielkiej Brytanii narzuci wymogi wizowe któremukolwiek z jej państw członkowskich.

W oświadczeniu napisano: “Rząd Zjednoczonego Królestwa oświadczył, że nie zamierza wymagać wizy od obywateli UE podróżujących do Wielkiej Brytanii na krótki pobyt”.

“W przypadku gdy Zjednoczone Królestwo wprowadzi obowiązek wizowy dla obywateli co najmniej jednego państwa członkowskiego w przyszłości, obowiązywałby istniejący mechanizm wzajemności, a trzy instytucje i wszystkie państwa członkowskie zobowiązałyby się do bezzwłocznego działania w celu zastosowania mechanizmu.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here