Brexit powoduje depresję i stany lękowe u obywateli UE w UK

0
247

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba obywateli UE zwracających się o pomoc, w celu poradzenia sobie ze stresem i lękiem spowodowanym przez Brexit.

Emmy van Deurzen, profesor psychoterapii, powiedziała w rozmowie z gazetą The Guardian, że coraz więcej obywateli z krajów UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, zgłasza się do niej na terapię.

Profesor van Deurzen uruchomiła dwa lata temu bezpłatną terapię dla obywateli UE. Początkowo zgłaszało się niewielu pacjentów, około 50-100 rocznie, ale obecnie jest to już 15 osób tygodniowo.

“Prawie każdy obywatel UE w Wielkiej Brytanii został w pewnym stopniu dotknięty przez Brexit. Niektórzy po prostu czują się nieswojo, ale są ludzie, którzy czują, że już nie mogą tu zostać. Niektórzy po prostu nie radzą sobie z lękiem, bezsennością, mają ataki paniki i myśli samobójcze” – powiedziała pani van Deurzen.

Wskazuje również, że dla wielu osób problemy postępują jak domino od czasu referendum z 2016 roku, a sytuację pogarsza przedłużająca się niepewność związana z terminem Brexitu i rzeczywistością po jego zakończeniu.

Europejczycy w UK, którzy 3 lata temu byli pełni energii i radości życia teraz coraz częściej są zaniepokojeni i zestresowani swoją przyszłością, co prowadzi do depresji .

Profesor van Deurzen opisała również przypadki pacjentów cierpiących na paranoję, którzy boją się wyjść na ulicę, ponieważ mogą zostać rozpoznani jako Europejczycy i wyrzuceni z kraju.

„Wcześniej ludzie nie mieli poczucia, że ​​są obcy, ponieważ czuli, że wszyscy wokół są Europejczykami, ale teraz ich tożsamość europejska jest postrzegana jako negatywna przez wielu ludzi” – powiedziała Van Deurzen, dodając, że  „To może prowadzić do zachwiania poczucia własnej wartości i przynależności w społeczeństwie. Nie czują się już wartościowi”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here