Brexit kosztuje już Wielką Brytanię 66 mld funtów

0
326

Od czasu referendum z czerwca 2016 roku, Brexit kosztował Wielką Brytanię już 66 miliardów funtów – poinformowała agencja Standard and Poor.

Według Standard and Poor, od wyniku głosowania w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, brytyjska gospodarka straciła 3% z PKB.

“Utrata aktywności gospodarczej” miała kosztować Zjednoczone Królestwo średnio 6,6 mld funtów w każdym z 10 kwartałów od czasu referendum, czyli ogółem 66 mld funtów.

Kampania na rzecz wyjścia z UE mówiła o 350 mln funtów tygodniowo, które miały trafić do NHS, zamiast do unijnej kasy. Tymczasem od referendum brytyjska gospodarka traci średnio 550 mln funtów tygodniowo. Wynika to z politycznego paraliżu i niepewności, które wstrzymują inwestycje biznesowe.

W swojej publikacji “Odliczanie do Brexitu: Co mogło się zdarzyć brytyjskiej gospodarce”, S&P wskazuje, że najbardziej widocznym tego efektem jest spadek wartości funta, który powodował wzrost inflacji. To z kolei przełożyło się na osłabienie siły nabywczej gospodarstw domowych.

Wyliczenia S&P są wyjątkowo łagodne w porównaniu z innymi ocenami wpływu Brexitu na gospodarkę Wielkiej Brytanii. Wcześniej Goldman Sachs oszacował, że gospodarka brytyjska traci 600 milionów funtów tygodniowo, a Bank Anglii zasugerował kwotę około 40 miliardów funtów rocznie, lub 800 milionów funtów tygodniowo.

Wielka Brytania na tydzień przed datą wyjścia z Unii Europejskiej nadal nie zaakceptowała żadnego porozumienia i 12 kwietnia może opuścić Wspólnotę bez umowy. Premier Theresa May poinformowała jednak, że na szczycie w Brukseli, który ma się odbyć 10 kwietnia,  będzie prosić UE o odroczenie Artykułu 50. Nie wiadomo jednak na jak długie odroczenie zgodzi się Unia, ani czy w ogóle zaakceptuje takie rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here