Brexit: Fiasko rozmów rządu z opozycją

0
215

Rozmowy prowadzone między rządzącą Partią Konserwatywną a opozycyjną Partią Pracy ws. znalezienia wyjścia z impasu wokół umowy brexitowej, zakończyły się brakiem porozumienia.

Rządzącej Partii Konerwatywnej i opozycyjnym Laburzystom nie udało się znaleźć wspólnego gruntu w toczących się od 6 tygodni negocjacjach i obecnie brak jakichkolwiek podstaw, aby myśleć, że uda się rozwiązać kryzys związany z Brexitem.

W tym tygodniu ostatecznie zakończono negocjacje, które jak potwierdzają liderzy po obu ich stronach, dotarły tak daleko, jak to było możliwe.

Lider pracy Jeremy Corbyn w liście przesłanym na Downing Street stwierdził, że stało się tak, ponieważ „nie byliśmy w stanie zniwelować istotnych różnic między nami”, oraz że  „pozycja rządu stała się coraz bardziej niestabilna, a jego autorytet osłabł”.

Premier Theresa May za fiasko negocjacji obwinia „fakt, że w Partii Pracy nie ma wspólnego stanowiska odnośnie tego, czy chce ona doprowadzić do Brexitu, czy przeprowadzić drugie referendum, które mogłoby odwrócić cały proces”.

Downing Street potwierdziło, że nie ma już żadnych zaplanowanych rozmów z Partią Pracy, która z kolei zapowiedziała, że nie poprze umowy premier May podczas kolejnego głosowania.

Kolejne, czwarte już głosowanie nad przyjęciem umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wynegocjowanej przez Theresę May, odbędzie się w tygodniu rozpoczynającym się 3 czerwca.

Wcześniej Izba Gmin już trzykrotnie je odrzuciła i były to jedne z największych porażek rządu we współczesnej historii brytyjskiego parlamentaryzmu, więc szanse na jej przyjęcie są zgodnie oceniane jako niewielkie.

W reakcji na upadek negocjacji kurs brytyjskiego funta spadł do najniższego poziomu wobec dolara w tym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here