Brexit “bez umowy” znacznie zwiększy rachunki rodzin w Wielkiej Brytanii

0
317

Najnowsze badania wskazują, że ewentualny Brexit “bez umowy” podniesie przeciętne rodzinne rachunki za zakupy o 800 funtów rocznie.

Badania przeprowadzone przez związek GMB pokazały, że jeśli Zjednoczone Królestwo opuści UE bez porozumienia, to ceny żywności i napojów mogą „przebić sufit”.

W swojej analizie GMB stwierdza, że kandydaci na przywódcę w Partii Konserwatywnej, którzy często zachwalają takie rozwiązanie, nie zastanawiają się, jak Brexit “bez umowy” wpłynie na społeczeństwo.

W badaniu porównano aktualny koszt cotygodniowych zakupów w supermarkecie z prawdopodobnym wzrostem cen, jeśli Zjednoczone Królestwo opuści Wspólnotę bez umowy handlowej.

Rzeczy, które zdrożeją najbardziej, to między innymi masło, sery, mięso, ziemniaki i wino. To sprawi, że rachunki za zakupy wzrosną dla przeciętnej rodziny w UK o 800 funtów w skali roku.

Eksperci zgodnie twierdzą, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE na zasadach WTO (Światowa Organizacja Handlu) doprowadzi w konsekwencji do deprecjacji waluty, dodatkowych kontroli dokumentacji handlowej, wprowadzenia nowych taryf na niektóre towary, a także opóźnień na granicy. To wszystko przyczyniłyby się do zwiększenia cen i zmniejszenia konkurencyjności.

W piątek Theresa May zrezygnowała z funkcji lidera Partii Konserwatywnej, co oznacza, że wyścig o fotel przewodniczącego partii został oficjalnie rozpoczęty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here