Boris Johnson oskarża posłów o kolaborację z UE, aby powstrzymać Brexit

0
269

Boris Johnson oskarżył część brytyjskich posłów i UE o współpracę w celu zablokowania Brexitu, w trakcie jak sam to określił “sesji pytań i odpowiedzi z udziałem obywateli”.

W trakcie pierwszych tzw. People PMQ’s, Boris Johnson odpowiadał na pytania podobnie jak w trakcie cotygodniowych sesji pytań i odpowiedzi z udziałem premiera w Izbie Gmin. Jednak tym razem pytania zadawali brytyjscy obywatele za pośrednictwem internetu.

Wśród pytań pojawiło się między innymi to, jak nowy premier zamierza opuścić UE 31 października, w obliczu zapowiedzi Unii Europejskiej, że nie będzie renegocjowała umowy rozwodowej, oraz braku większości parlamentarnej do przepchnięcia Brexitu “bez umowy”.

Boris Johnson powiedział: „Istnieje okropny rodzaj kolaboracji między ludźmi, którzy myślą, że mogą zablokować Brexit w parlamencie i naszymi europejskimi przyjaciółmi. Nasi europejscy przyjaciele nie chcą iść na kompromis, wcale nie idą na kompromis w sprawie umowy o wyjściu”.

„Chociaż została ona trzy razy odrzucona, to wciąż trzymają się każdego listu i każdego przecinka umowy, w tym backstopu (mechanizm ochronny dla granicy irlandzkiej – przyp.red.), ponieważ nadal uważają, że Brexit można zablokować w parlamencie”.

„Najgorsze jest to, że im dłużej to trwa, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziemy zmuszeni wyjść z Brexitem bez porozumienia” – dodał Johnson.

Premier Johnson chciałby, aby Unia Europejska wycofała zapis o tzw. backstopie dla granicy irlandzkiej, ale Bruksela twardo stoi na stanowisku, że umowa nie podlega negocjacji.

W czwartek Downing Street poinformowało, że spodziewa się zablokowania Brexitu “bez umowy” przez grupę posłów, kiedy Parlament wznowi pracę w przyszłym miesiącu. Biuro premiera uważa, że nastąpi to w drugim tygodniu września.

Pojawiają się również doniesienia, że Downing Street planuje wcześniejsze wybory tuż po dacie Brexitu, ale nie ma informacji czy oznaczałoby to kolejne przedłużenie terminu Brexitu.

Wielka Brytania ma planowo opuścić Unię Europejską w Halloween 31 października 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here