Boris Johnson nie odpowie przed sądem za “kłamstwa Brexitu”

0
199

Boris Johnson nie stanie przed sądem za to, że skłamał w trakcie kampanii przed referendum dotyczącym Brexitu – zdecydował brytyjski Wysoki Trybunał (High Court).

Boris Johnson, były szef MSZ Wielkiej Brytanii i burmistrz Londynu, a obecnie kandydat na premiera, nie zostanie oskarżony w sprawie nieprawdziwych informacji jakie rozpowszechniał w trakcie kampanii referendalnej w 2016 roku.

Sprawę wytoczył Johnsonowi aktywista Marcus Ball, który zebrał na ten cel 200 tys. funtów i oskarżył byłego burmistrza Londynu o niewłaściwe zachowanie w trakcie sprawowania urzędu, wprowadzenie w błąd opinii publicznej w trakcie referendum, oraz w trakcie wyborów z 2017 roku.

Johnson miał wielokrotnie powtarzać, że członkostwo w Unii Europejskiej kosztuje Wielką Brytanię 350 milionów funtów tygodniowo, co było kluczowym elementem kampanii zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Johnson i inni zwolennicy Brexitu obiecywali dodatkowo, że po Brexicie te pieniądze trafią do państwowemu systemowi opieki zdrowotnej (NHS).

Margot Colman, sędzia sądu okręgowego dla dzielnicy Westminster stwierdziła, że nie ma żadnych dowodów na poparcie tych twierdzeń i wezwała Johnsona do stawienia się przed sądem na wstępną rozprawę.

Jednak w piątek Wysoki Trybunał oddalił wniosek i sprawa przeciw Johnsonowi nie będzie prowadzona. Johnson poprzez swoich prawników zaprzeczał, by działał nieuczciwie, a złożony pozew nazwał “działaniem politycznym” i “podważaniem wyniku referendum”.

Według danych brytyjskiego Urzędu Statystycznego, całkowita składka brutto jaką Wielka Brytania wpłaca do UE wyniosła w 2016 r. 18,9 mld funtów – około 363 mln funtów tygodniowo. Jednak ta kwota jest pomniejszona o rabat, wywalczony przez Margaret Thatcher, gdy była premierem w 1984 roku. Po rabacie, który jest stosowany przed wysłaniem pieniędzy do UE, kwota spada do wysokości 13,9 mld funtów (267 mln tygodniowo).

Uzasadnienie orzeczenia sądu zostanie podane w późniejszym terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here