Boris Johnson: Brexit 31 października, niezależnie od wszystkiego

0
501

Faworyt do objęcia funkcji premiera Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, zapowiedział, że niezależnie od wszystkiego, Brexit stanie się faktem 31 października.

Boris Johnson zaostrza swoje stanowisko w sprawie opuszczenia UE. Były brytyjski minister spraw wewnętrznych zapowiedział, że w razie jego zwycięstwa nad Jeremym Huntem w wyścigu o fotel lidera Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji premiera Wielkiej Brytanii, kraj wyjdzie z UE 31 października.

“Teraz albo nigdy. Cokolwiek by się wydarzyło” – oświadczył Johnson w wywiadach dla stacji radiowych LBC i Talkradio, gdzie przedstawiał swoje pomysły na opuszczenie Unii Europejskiej. Nie odpowiedział jednak na pytanie czy zrezygnuje ze stanowiska, jeśli nie uda mu się wywiązać z tej obietnicy.

Podstawowy plan Johnsona ma się opierać na wynegocjowaniu nowej umowy z UE, która nie zawierałaby kontrowersyjnego mechanizmu ochronnego dla granicy irlandzkiej (backstop). Potencjalny przyszły premier miałby w tym celu zagrozić niewypłaceniem 39 mld funtów zobowiązań brytyjskich do unijnego budżetu.

Plan nierealny, ponieważ nie tylko UE oświadczyła, że ​​nie wznowi negocjacji nad nową umową, ale harmonogram z tym związany byłby bardzo napięty. Parlament ma przerwę w okresie letnim, a po 10 dniach posiedzeń zacznie się czas partyjnych konferencji. Posłowie mogliby się więc tym zająć w połowie października, zaledwie kilka tygodni przed terminem wyjścia z UE.

Plan alternatywny zakłada bezumowne wyjście ze Wspólnoty, ale z krótkim okresem przejściowym, ciężko jednak zakładać, że Unia zgodzi się na takie rozwiązanie. Jest również pomysł wyjścia na zasadach Światowej Organizacji Handlu, co oznaczałoby powrót ceł i granic handlowych.

Zaostrzenie stanowiska przez Johnsona przysporzy mu dodatkowych zwolenników spośród 160 tys. członków Partii Konserwatywnej, którzy w ciągu miesiąca wybiorą następnego premiera.

Jednak udzielony wywiad ma przede wszystkim odwrócić uwagę od jego życia prywatnego i skierować dyskusję z powrotem na temat wyjścia ze Wspólnoty. Przypomnijmy tylko, że sprawa dotyczy wizyty policji w mieszkaniu pana Johnsona, po nocnej kłótni z jego dziewczyną, Carrie Symonds.

Kilka dni później w gazetach pojawiło się zdjęcie pogodzonej pary, ale wyglądało na zaaranżowane i nie ma pewności czy zostało wykonane po kłótni, czy też wcześniej. Johnson konsekwentnie unika odpowiedzi na te pytania.

Członkowie Partii Konserwatywnej mogą głosować na jednego z dwóch kandydatów na lidera partii do 22 lipca. Zwycięzcę poznamy najprawdopodobniej dzień później.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here