BMW grozi przeniesieniem produkcji Mini poza UK w związku z Brexitem

0
245

BMW kolejny raz ostrzega brytyjski rząd, że w przypadku Brexitu “bez umowy” produkcja Mini w Oksfordzie może być zagrożona.

Peter Schwarzenbauer, członek zarządu niemieckiego giganta, który jest odpowiedzialny za samochody Mini i Rolls Royce, powiedział w rozmowie z agencją Reuters i telewizją Sky News, że firma “będzie musiała rozważyć” przeniesienie produkcji Mini z Wielkiej Brytanii.

Według Schwarzenbauera firma nie będzie mogła zaabsorbować dodatkowych kosztów, które nieuchronnie by ją spotkały jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia.

BMW rozważy także przeniesienie produkcji niektórych silników z Hams Hall w Birmingham do Austrii.

Niezagrożona natomiast pozostaje produkcja Rolls Royce’a. Według firmy ta luksusowa brytyjska marka musi pozostać w Wielkiej Brytanii, niezależnie od tego, co wydarzy się 29 marca.

Niestety takiej gwarancji nie ma w przypadku fabryki Mini w Oksfordzie, w której zatrudnionych jest około 4,5 tys. osób. We wrześniu BMW zapowiedziało, że fabryka wstrzyma produkcję na co najmniej miesiąc od 1 kwietnia 2019 r.

Pracownicy zostali poinformowani, że doroczne zamknięcie fabryki na prace konserwacyjne w okresie letnim będzie musiało zostać przeniesione na kwiecień, ponieważ firma jest zobowiązana do podjęcia działań, w związku z możliwym brakiem umowy UK-UE po Brexicie.

Brak umowy brexitowej oznaczałby, że części potrzebne do produkcji samochodów, które są sprowadzane do Wielkiej Brytanii z Europy mogłyby utknąć na granicy, lub zostać z niej cofnięte.

Tymczasowe zamknięcie fabryki BMW może przynieść milionowe straty i dotknąć tysiące pracowników w łańcuchu dostaw firmy.

Głosowanie nad umową brexitową, wynegocjowaną z UE przez premier Theresę May, ma się odbyć przed 12 marca 2019 roku, a więc na mniej niż 3 tygodnie przed planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jeśli posłowie ją odrzucą to będą mogli zagłosować za Brexitem bez umowy, lub przedłużeniem Artykułu 50.