Bezrobocie w Wielkiej Brytanii najniższe od 45 lat

0
99

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło w pierwszych trzech miesiącach tego roku do 3,8%. To najniższy poziom od końca 1974 r.


Jak wynika z oficjalnych danych ONS (Urząd Statystyczny), bezrobocie w Wielkiej Brytanii w pierwszych trzech miesiącach tego roku, było najniższe od blisko 45 lat.

Ilość osób sklasyfikowanych jako bezrobotne spadła w analizowanym okresie o 65 tys., osiągając poziom 1,3 miliona osób. O 99 tys. wzrosła też łączna liczba zatrudnionych osób w wieku 16 lat i wzwyż.

Nieznacznie spowolnił jednak wskaźnik rocznego wzrostu wynagrodzeń. O ile w ciągu trzech miesięcy do lutego wynosił 3,4%, to w ciągu trzech miesięcy do marca spadł do 3,3%.

Eksperci przyznają, że są zaskoczeni faktem, że brytyjski rynek pracy nadal rośnie w siłę pomimo niepewności związanej z Brexitem. Wskazują równocześnie, że wzrost zatrudnienia jest odzwierciedleniem tego, że firmy zdecydowały się zatrudnić więcej pracowników, zamiast angażować się w długoterminowe inwestycje.

Wskazują również, że po długim okresie nieustannego wzrostu zatrudnienia, jego tempo wydaje się spowalniać, ze względu na mniejszą dostępność pracowników.