Bat na landlordów w Anglii. Już nie wyrzucą lokatora bez powodu

0
765

Rząd pracuje nad zmianami w prawie, które powstrzymają angielskich landlordów przed eksmisją lokatorów bez uzasadnionego powodu i praktycznie bez uprzedzenia.

Jak informują brytyjskie media, obecnie trwają szerokie konsultacje dotyczące zmian w prawie mieszkaniowym, a konkretnie prawa właścicieli do eksmisji lokatorów.

Obecnie właściciele prywatnych nieruchomości mają prawo eksmitować najemców, bez podania przyczyny. Najemcy z kolei nie mają prawa odwołania się od decyzji landlorda, a na przeprowadzkę mają (zgodnie z zapisem Sekcji 21 ustawy o Prawie Mieszkaniowym z 1988 roku) zaledwie 3 tygodnie.

Jeśli nowe ustawodawstwo zostanie przyjęte przez parlament, to prywatni właściciele nie będą już mogli eksmitować lokatorów powołując się na sekcję 21. Aby to zrobić będą musieli przedstawić “konkretny, udokumentowany powód określony w przepisach”.

Ogłaszając plany rządu, minister ds. Społeczności James Brokenshire powiedział: „Znosząc tego rodzaju eksmisje, każda osoba wynajmująca mieszkanie w sektorze prywatnym będzie miała prawo dokonać wyboru właściwego dla siebie mieszkania i nikt nie będzie wybierał za nią”.

„Dla wielu oznacza to bezpieczeństwo i stabilność, które sprawiają, że mogą naprawdę poczuć się jak w domu, bez lęku przed eksmisją, która może nastąpić w każdej chwili”.

Z kolei organizacja Residential Landlords Association (RLA), która skupia landlordów w Anglii, stwierdziła, że takie posunięcie doprowadzi do spadku zainteresowania inwestorów rynkiem nieruchomości ze względu na zwiększony czynnik ryzyka. Wskazuje również, że właściciele używają sekcji 21 tylko w uzasadnionych przypadkach.

Rząd uspokaja, że nowe przepisy pozwolą właścicielom odzyskać nieruchomość, jeśli przedstawią uzasadniony powód, taki jak sprzedaż nieruchomości lub chęć wprowadzenia się do niej.

W rzeczywistości landlordzi w Anglii używają Sekcji 21 z przeróżnych powodów, jak choćby wówczas, gdy lokator zgłasza konieczność napraw w nieruchomości. Taka osoba jest wówczas z punktu widzenia właściciela problematyczna, więc najprostszym sposobem jest pozbycie się jej z nieruchomości.

Proponowane zmiany będą więc stanowiły znaczące zrównanie praw właścicieli i lokatorów, a przede wszystkim zapewnią tym drugim większe bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here