Airbus ostrzega brytyjski rząd, że z powodu Brexitu może opuścić Wielką Brytanię

0
715
Airbus A380 | Foto: Pixabay

Szef Airbusa nazwał “haniebnym” podejście rządu brytyjskiego do Brexitu i zagroził, że firma zatrudniająca w UK 14 tys. pracowników, może przenieść produkcję gdzie indziej.

Szef Airbusa skrytykował rządowe podejściem do Brexitu, nazywając je “haniebnym” i ostrzegając, że firma może wycofać się z Wielkiej Brytanii, jeśli jej zdolność do konkurowania na arenie międzynarodowej będzie zagrożona.

Tom Enders, szef firmy Airbus, giganta branży lotniczej powiedział, że Brexit “bez umowy” może zmusić Airbusa, który zatrudnia w Wielkiej Brytanii ponad 14 tys. osób i zapewnia kolejne 110 tys. dodatkowych miejsc pracy w związku z łańcuchem dostaw, do podjęcia  “potencjalnie bardzo szkodliwych [dla UK] decyzji” na temat swojej działalności w Wielkiej Brytanii.

“To hańba, że ​​ponad dwa lata po wyniku referendum z 2016 r., wiele firm nadal nie jest w stanie właściwie zaplanować swojej przyszłości”.

“Jeśli Brexit zakończy się brakiem umowy, my w Airbusie będziemy musieli podjąć decyzje bardzo szkodliwe dla Wielkiej Brytanii” – ostrzega Enders.

Działalność Airbusa w Wielkiej Brytanii generuje obroty rzędu 6 miliardów funtów rocznie, co czyni go największą firmą lotniczą w kraju. W 25 zakładach buduje komponenty dla szerokiego spektrum produktów, od samolotów po helikoptery i satelity.

Airbus to nie jedyna firma, która grozi opuszczeniem brytyjskiego rynku. Na początku tygodnia Dyson poinformował, że przenosi swoją siedzibę do Singapuru, co oznacza, że tam będzie płacił podatki.

Firma P & O, która świadczy usługi promowe planuje zarejestrować swoją flotę w Wielkiej Brytanii pod banderą Cypru, aby nadal korzystać z unijnych przepisów podatkowych po Brexicie.

Na przenosiny w związku z Brexitem zdecydowała się także firma Sony, która ogłosiła w tym tygodniu, że przeniesie swoją europejską centralę z Londynu do Amsterdamu. Jako przyczynę firma wskazuje potencjalne kłopoty na granicach po Brexicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here