30 absurdów prawa brytyjskiego, o których (prawdopodobnie) nie wiedziałeś

0
44481

Niektóre zapisy brytyjskiego prawa, są naprawdę bardzo stare. Część z nich nie była aktualizowana od średniowiecza, a to oznacza, że ciągle obowiązują.

Co jest więc zakazane w Wielkiej Brytanii?

1. 1-10

1. W Wielkiej Brytanii zakazane jest wchodzenie do parlamentu w zbroi.  Łamiący przepis może być przepędzony przez miasto w pierzu i smole.

2. W świetle prawa można zapłacić grzywnę za brak beli siana w środku pojazdu. Po co nam taki nietypowy ładunek? Jak precyzuje przepis: do karmienia konia…

3. Sekcja 60 Metropolitan Police Act z 1839 roku mówi, że na ulicach centralnego Londynu nie wolno trzepać mat ani dywanów. Twórcy prawa łaskawie pozwalają na trzepanie wycieraczek – ale tylko przed godziną 20:00.

4. Nikomu nie wolno umierać w gmachu budynku Parlamentu Brytyjskiego. Prawo sankcjonowane jest sporą grzywną!
5. W Londynie nie wolno zatrzymywać taksówki, jeśli jest się chorym na dżumę.

6. Żadna osoba nie powinna w celach biznesowych importować do Anglii ziemniaków, o których wie lub co do których ma wiarygodne przesłanki by przypuszczać, że są to polskie ziemniaki. [link do ustawy dla niedowiarków]

7. Napastowanie z premedytacją innych ludzi, poprzez dzwonienie lub pukanie do ich drzwi.

8. Ustawa z 1872 roku stanowi, że jazda na koniu, krowie lub maszynie z silnikiem parowym po pijanemu skutkuje pozbawieniem wolności albo grzywną w wysokości do 1200 GBP plus koszty opieki nad zwierzęciem podczas pobytu oskarżonego w więzieniu.

9. Od 1898 roku nielegalne jest uprawianie hazardu w bibliotekach.

10. Do więzienia można pójść za pozwolenie swojemu psu na spółkowanie z psem należącym do rodziny królewskiej.

2. 11-20

11. Strzelanie z armaty w odległości mniejszej niż 300 jardów od budynków mieszkalnych jest zakazane.

12. W antycznym mieście York wolno zabić Szkota, który ma przy sobie łuk i strzały. Chyba, że jest niedziela – wtedy niekoniecznie.

13. Jedzenie słodkich pasztecików w Boże Narodzenie jest zakazane. Przepis ten został wprowadzony przez Olivera Cromwella w XVII wieku. Ponad połowa Brytyjczyków przyznaje się do łamania tego przepisu.

14. Jedzenie przez kobiety czekoladek w środkach transportu publicznego jest zakazane.

15. Wysyłając list i przyklejając znaczek na kopercie należy dobrze się przyglądnąć wizerunkowi monarchy. Przyklejenie znaczka z królową do góry nogami grozi oskarżeniem o zdradę stanu.16. Na mocy Metropolitan Act z 1867 roku, między 10:00 rano a 7:00 wieczorem nie wolno wypuszczać bydła na ulicę miast. Za złamanie tej zasady grozi kara – 200 funtów od każdej sztuki. Chyba, że na wypas w mieście uzyskaliśmy zgodę głównego komendanta policji.

17. Królowa może bez przeszkód jeść… łabędzie, a konkretnie jeden gatunek – łabędzie nieme. Reszta społeczeństwa nie ma prawa raczyć się tym zagrożonym gatunkiem pod groźbą kary w wysokości 5000 funtów.

18. Załoga każdego statku Królewskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii, który przybija do londyńskiego portu, ma obowiązek przekazać naczelnikowi twierdzy Tower of London baryłkę rumu.

19. W Wielkiej Brytanii ciężarna kobieta może legalnie wypróżnić się gdziekolwiek zechce – jesli sobie zażyczy, to nawet do kasku policjanta.

20. Głowa każdego martwego wieloryba znalezionego na brytyjskim wybrzeżu jest własnością króla. Ogon natomiast należy do królowej – w przypadku gdyby potrzebowała kości do nowego gorsetu.

3. 21-30

21. Walijczycy w mieście Chester (stolicy historycznie wrogiego im hrabstwa Cheshire) nie mają prawa wejść do miasta przed wschodem słońca i muszą opuścić je przed zachodem.

22. W Wielkiej Brytanii każda osoba, która zmuszona jest oddać mocz w miejscu publicznym, może tego dokonać pod warunkiem, że sika na tylne koło swego wozu, a prawą ręką opiera się o ten pojazd.

23. W Londynie każdy obywatel ma prawo przeprowadzić stado owiec przez most London Bridge bez płacenia myta. Może także pędzić gęsi przez ulicę Cheapside.

24. W Anglii wszyscy mężczyźni powyżej 14. roku życia powinni ćwiczyć strzelanie z łuku dwie godziny dziennie (może po to żeby upolować szkota w Yorku).25. W Lancashire nikt nie ma prawa podjudzać psa do ujadania, gdy zostanie zatrzymany przez policjanta nad brzegiem morza.

26. Luka prawna w brytyjskich przepisach podatkowych: nie wolno ci nie powiedzieć urzędnikowi skarbowemu o czymś, czego nie chciałbyś, aby wiedział, lecz nie musisz mu powiedzieć czegoś, co twoim zdaniem on już wie.

27. W Liverpoolu prawo do chodzenia topless przysługuje tylko i wyłącznie ekspedientkom w sklepie z tropikalnymi rybkami.

28. Prawo stanowi, że wszystkie szkockie toalety są publiczne, istnieje bowiem nakaz wpuszczenia do domu każdego, kto zapuka i powie, że chce skorzystać z toalety.

29.Nielegalne jest przewożenie w londyńskich taksówkach wściekłych psów i zwłok ludzkich.

30.Na mocy prawa z XIX wieku, nielegalne jest sprzedawanie w niedzielę gotowanych flaków. O surowych nie ma w ustawie mowy…

Na szczęście nie trzeba być zbyt ostrożnym, żeby nie złamać tego kodeksu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here