15 najpiękniejszych miasteczek w Wielkiej Brytanii

1

Brytyjskie małe miasteczka mają swój nieodparty urok i przenoszą nas do innej Brytanii, pełnej charakteru i elegancji. Oto 15 (prawdopodobnie) najpiękniejszych z nich.

1. Brixham, Devon

Foto: Geoff Eccles | Dreamstime.com

Brixham leży na zachodnim krańcu zatoki Torbay w angielskim hrabstwie Devon. W tym małym portowym miasteczku oprócz rybołówstwa silnie rozwinięta jest turystyka, a to głównie dzięki jego malowniczemu położeniu, które sprawia, że Brixham to popularny ośrodek wypoczynku letniego.

Miasteczko zbudowano na wzniesieniu wokół portu, który nadal pozostaje w użyciu jako przystań dla trawlerów rybackich. Główną atrakcją turystyczną jest replika statku Sir Francisa Drake’a Golden Hind, który jest tam stale zacumowany.
2. Knaresborough, North Yorkshire

Foto: TJ Blackwell | Wikimedia.commons

Knaresborough to miasteczko i parafia w Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, w hrabstwie North Yorkshire. Jedną z głównych atrakcji miasta jest  Mother Shipton’s Cave and Petrifying Well, która w XVII wieku zamieszkiwana była przez (jeśli wierzyć legendom) wiedźmę. Niesamowite wrażenie robi też jedna z wizytówek miasta, wiadukt nad rzeką Nidd.
3. Shaftesbury, Dorset

Foto: Pixabay

Shaftesbury jest jedną z najstarszych wysoko położonych miejscowości w Anglii, a jej początki sięgają X wieku. Miasto położone jest ok. 200 metrów nad poziomem morza na zboczu wzgórza kredowego należącego do łańcucha Cranborna Chase.

W Shaftesbury znajduje się jedno z najsłynniejszych miejsc w Wielkiej Brytanii – Gold Hill. Ta stroma, brukowana uliczka została rozsławiona w latach 70-tych, gdy stała się miejscem kręcenia scen do reklamy telewizyjnej chleba Hovis, w reżyserii samego Ridleya Scotta. Dla wielu Brytyjczyków miejsce wręcz kultowe.
4. Tobermory, Hebrydy Wewnętrzne

Foto: Ray in Manila | Flickr

Tobermory to stolica i zarazem jedyna miejscowość wyspy Mull leżącej w paśmie Hebrydów Wewnętrznych w Szkocji. Mieści się w północno-wschodniej części wyspy, niedaleko północnego końca Sound of Mull i liczy około 700 mieszkańców. Mówi się, że na dnie Tobermory Bay, leży wrak hiszpańskiego statku wypełnionego złotem, który został zatopiony w 1588 roku. Ale historia i krajobraz tego miasteczka są równie czarujące. Jest to również siedziba jednej z najstarszych destylarni w Szkocji – Tobermory Distillery, która zajmuje się produkcją single malt whisky od 1788 roku.
5. Whitby, North Yorkshire

Foto: Mark Minas | Flickr

Whitby to malowniczy średniowieczny port rybacki na wybrzeżu North Yorkshire w Anglii. Dla odwiedzających czeka tu mnóstwo atrakcji, m.in upiorne ruiny Whitby Abbey w East Cliff, gdzie w 664 roku odbył się słynny synod w Whitby. Można też zakupić biżuterię w Whitby Jet, wydobywaną w pobliskich torfowiskach, a cieszącą się sławą od czasów rzymskich.
6. Rye, East Sussex

Foto: Helen Hotson | Dreamstime.com

Rye to miasto w Anglii, w hrabstwie East Sussex, w dystrykcie Rother. Leży 86 km na południowy wschód od Londynu i liczy sobie mniej niż 5000 mieszkańców.

Rye w czasach rzymskich było miasteczkiem portowym i centrum handlowym i było wówczas całkowicie otoczone morzem. Najlepszy widok na terakotowe dachy miasta roztacza się z wieży kościoła St. Mary’s Parish Church i wieży Ypres, dwóch najstarszych budynków w mieście. Położone zaledwie 2 godziny jazdy pociągiem od Londynu, Rye jest wspaniałym miejscem na weekendowy wypad za miasto.
7. Bowness On Windermere, Kumbria

Znany ze swej sielankowej okolicy, położony nad jeziorem Windermere, w otoczeniu wspaniałej architektury Bowness On Winderemre jest niezwykle pięknym miejscem. W XIX wieku to miasteczko położone w Krainie Jezior (Lake District) było niezwykle popularnym miejscem, głównie dzięki przedłużonej linii kolejowej z Kendal. To tutaj znajduje się także Świat Beatrix Potter, gdzie odwiedzający mogą na chwilę przenieść się do magicznego świata słynnej powieści dla dzieci – Piotruś Królik.
8. Tenby, Pembrokeshire

Foto: Richardjo53 | Flickr

Tenby leży w południowo-zachodniej Walii, w hrabstwie Pembrokeshire. Położone jest na zachodnim wybrzeżu zatoki Carmarthen i na terenie parku narodowego Pembrokeshire Coast.

Miasto założyli Normanowie, którzy osiedli tu w XII wieku i wznieśli zamek i mury miejskie, których fragmenty zachowały się do dzisiaj.

Tenby ma także dostęp do długiej na 4 km piaszczystej plaży, dzięki czemu każdego roku jest celem setek tysięcy turystów.
9. Shanklin, Hampshire

Foto: visitisleofwight.co.uk

Urocze miasteczko Shanklin znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Isle of Wight. Słynie przede wszystkim z piaszczystych plaż i niezapomnianych widoków, można tu zagrać w minigolfa i w minikasynie. Jednak głównym miejscem odwiedzanym przez miliony turystów każdego roku jest przepiękny wąwóz Shanklin Chine. Wąwóz jest długi na 400 metrów, a od szczytu do poziomu morza mierzy 32 metry i jest najwyższym wąwozem na wyspie.
10. Chipping Campden, Gloucestershire

Foto: Blake Patterson | Flickr

Miasteczko Chipping Campden leży w Anglii w hrabstwie Gloucestershire, w dystrykcie Cotswold. W średniowieczu znane głównie jako ośrodek handlu wełną, dziś jest ośrodkiem turystycznym przyciągającym tysiące turystów rocznie. Szczególne wrażenie robi główna ulica miasta, wzdłuż której ciągną się piękne wapienne budynki w kolorze miodowym.
11. Lynton and Lynmouth, Devon

Foto: stayindevon

Miasteczko Lynton and Lynmouth leży na północno-zachodnim krańcu angielskiego hrabstwa Devon, nad Kanałem Bristolskim. Składa się z dwóch wiosek. Lynton położone jest na szczycie klifu, a Lynmouth u jego podnóża, nad brzegiem morza.

Lynton i Lynmouth łączy ze sobą kolej linowo-terenowa napędzana na wodę, a specjalny akt brytyjskiego parlamentu zapewnia kolei wieczne prawo do korzystania z wody z doliny rzeki Lyn.

Wśród atrakcji turystycznych (oprócz kolei) znajdują się Dolina Stone Valley w zachodniej części Lynmouth, z pięknymi formami skalnymi, a także szlaki turystyczne Tarka Trail i South West Coast Path.
12. Crail, Fife

Foto: Stefano Valeri | Dreamstime.com

Zabytkowe miasteczko Crail jest ukryte wzdłuż wybrzeża Szkocji. Chociaż znajduje się raptem półtorej godziny od Edynburga, w Crail ma się uczucie jakby czas stanął w miejscu wiele lat temu. Rano rybacy wyruszają w morze, a wieczorem wracają do domu starymi brukowanymi uliczkami. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z IX wieku ale najpiękniejsze budynki pochodzą z XVI wieku.
13. Oban, Argyll and Bute

Foto: Pixabay

Oban, na zachodnim wybrzeżu Szkocji ,w hrabstwie Argyll and Bute jest klejnotem koronnym wśród miast Wielkiej Brytanii. Nie znajdziesz tu dużych hoteli, tylko małe pensjonaty typu B&B i hoteliki. W miasteczku jest pełno małych sklepików, w których można kupić dosłownie wszystko. Mimo, że jest względnie niewielkich rozmiarów, Oban jest w stanie pomieścić w sezonie blisko 25,000 turystów. Na szczycie miasta znajduje się McCaig’s Tower, która konstrukcją przypomina rzymskie Koloseum, z którego rozpościera się przepiękny widok na zatokę. Oban idealnie nadaje się jako baza wypadowa na okoliczne wyspy, takie jak Mull, Iona i Ulva
14. Lavenham, Suffolk

Lavenham w czasach średniowiecznych było bardzo zamożnym centrum handlu. Obecnie pozostaje jednym z najbardziej urokliwych angielskich miasteczek. Wspaniały klimat tworzą tradycyjne dla angielskiej zabudowy budynki, w tym XV-wieczny kościół. Jednak o wiele sławniejszy jest XIV-wieczny De Vere House, który posłużył twórcom filmowym jako dom Harry’ego Pottera w 7 części sagi o młodym czarodzieju, Harry Potter and Deathly Hallows Part 1 (gdzie Voldemort dał Harry’emu słynną bliznę).
15. Weymouth, Dorset

Foto: George Rex | Flickr

Nadmorska miejscowość Weymouth jest idealnie położona w środkowej części Wybrzeża Jurajskiego, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klify wybrzeża Jurajskiego są bardzo stare i sięgają… okresu Jurajskiego 😉 Również ze względu na jedną z najpiękniejszych plaż w Wielkiej Brytanii, Weymouth jest jednym z głównych letnich ośrodków wypoczynkowych w UK.
1 KOMENTARZ