15 najbardziej urokliwych wiosek w Wielkiej Brytanii

1
347413

Brytyjska wieś jest uznawana przez wielu za najpiękniejszą na świecie. Oto 15 najbardziej urokliwych wiosek w Wielkiej Brytanii.

1. Polperro, Kornwalia, Anglia

© Flickr / Matthew Hartley

Polperro leży w Kornwalii nad kanałem La Manche, około 40 km od Plymouth i znajduje się na szlaku turystycznym South West Coast Path. Od początku swego istnienia było wsią rybacką, a w XVIII wieku ośrodkiem przemytu na masową skalę. Tradycją jest, że obchody Nowego Roku mieszkańcy świętują przebierając się za piratów.2. Bibury, Gloucestershire, Anglia

© Flickr / Anguskirk

Urocza wieś Bibury została określona przez Fox News jako jedna z najbardziej malowniczych wiosek świata, a artykuł w Huffington Post z Maja 2014 roku, zatytułowany “Najpiękniejsze miasteczka w Europie, które chcesz odwiedzić”, wspomniał Bibury. Szczególnie urokliwe są domki przy Arlington Row, które są często określane jako najczęściej fotografowane wiejskie domki w Wielkiej Brytanii.3. Beddgelert, Gwynedd, Walia

© Wikimedia Commons

Wieś Beddgelert znajduje się w rejonie parku narodowego Snowdonia, w hrabstwie Gwynedd w Płn Walii. Ta licząca niecałe 500 mieszkańców wieś jest bardzo często odwiedzana przez turystów. Głównie z powodu pięknej zabudowy, ale także swej lokalizacji w pobliżu malowniczego wąwozu Glaslyn. 

4. Mousehole, Kornwalia, Anglia

Mousehole to wieś i port rybacki w Kornwalii znajdująca się na niemal najdalej wysuniętej na zachód części Anglii. Położona jest na płw. Penwith i graniczy z Penzance. Według powszechnej opinii jest to jeden z najpiękniejszych ośrodków nadmorskich Wielkiej Brytanii.

Początki Mousehole sięgają okresu wczesnego średniowiecza, a do XVI wieku była jednym  z głównych portów zatoki Mount’s Bay. W 1595 roku podczas najazdu na zatokę przez Hiszpana Carlosa de Amésquitę w wiosce pozostał tylko jeden budynek – miejscowy pub. Wieś podupadła i dopiero w XX w. zdobyła dużą popularność jako miejscowość wypoczynkowa.
5. Castle Combe, Wiltshire, Anglia

© iha

Wieś Castle Combe w hrabstwie Wiltshire znana jest ze średniowiecznego charakteru, który nadają jej kamienne domy mieszkalne, kościół i zabudowa rynku. Brak tam współczesnych latarń, anten satelitarnych i jest bardzo niewiele samochodów.

Castle Combe była wybierana najpiękniejszą (1962), najlepszą (1993) i najbardziej malowniczą (2001) wsią Wielkiej Brytanii. 

6. Staithes, North Yorkshire, Anglia

© Flickr / Vaidotas Mišeikis

Staithes leży 69 km na północ od miasta York. W XX wieku wieś miała ponad 80 pełnoetatowych łodzi rybackich, ale dziś trudni się tym dorywczo tylko kilka osób. Najsłynniejszym mieszkańcem Staithes był kapitan James Cook, słynny odkrywca i kartograf, który mieszkał tu w latach 1745-1746.7. Hawkshead, Kumbria, Anglia

© Flickr / Anne Roberts

Hawkshead to wieś w hrabstwie Kumbria, w dystrykcie South Lakeland. Swoimi początkami sięga czasów starożytnych, a do XII wieku należało do opactwa Furness. od XVII wieku było miastem targowym i wiele zabytkowych budynków pochodzi z tamtych czasów.

W Hawkshead zakazane są samochody, a na obrzeżach wioski znajduje się duży parking gdzie odwiedzający mogą zostawić swoje pojazdy. Turystyka jest obecnie głównym źródłem wpływów w Hawkshead, gdzie znajdziemy wiele przyjaznych karczm, pensjonatów, herbaciarni i sklepów z pamiątkami.

Charakterystycznym miejscem w Hawkshead jest XVII-wieczny kościół św. Michała i Wszystkich Aniołów, skąd roztacza się widok na wioskę.
8. Lower and Upper Slaughter, Gloucestershire, Anglia

© Flickr / Phil Dolby

Lower Slaughter i Upper Slaughter to dwie odrębne lecz cudnie malownicze wioski w hrabstwie Gloucestershire. Wbrew pierwszym skojarzeniom nazwa nie ma wiele wspólnego z krwią, ale pochodzi od starego angielskiego słowa oznaczającego Slohtre, czyli błotniste miejsce. Dziś z błotem mają już niewiele wspólnego, są za to często odwiedzane przez turystów.9. Port Isaac, Kornwalia, Anglia

© cornwalls.com

Port Isaac był wioską rybacką od początku XIV wieku. Jej wąskie, kręte uliczki wzdłuż których ciągną się stare, białe domy tworzą wspaniały klimat, typowy dla Kornwalii. Nazwa Port Isaac pochodzi od Cornish Porth Izzick, co oznacza “port kukurydzy”. Port Isaac posiada jedną z najwęższych ulic w Wielkiej Brytanii, nazywaną “Squeezy Belly Alley”.10. Porthdinllaen, Gwynedd, Walia

© Flickr / j.a.holland

Ta maleńka nadmorska wioska znajduje się w okolicy Parku Narodowego Snowdonia w Walii. W skład Porthdinllaen wchodzi mniej niż 25 budynków z pubem w samym jej centrum. We wrześniu 2004 roku Porthdinllaen udawała szkocką wioskę na potrzeby filmu Half Light z Demi Moore w roli głównej.11. Broadway, Worcestershire, Anglia

Broadway Tower | Foto: Flickr / dolbinator1000

Wieś Broadway w hrabstwie Worcestershire, w dystrykcie Wychavon zmieszkuje trochę ponad 2 500 osób. Często nazywana “Klejnotem Cotswolds” wieś leży u podnóża Fish Hill na zachodniej skarpie Cotswold. “Broad Way”, od której wzięła się nazwa wsi to szeroka, pokryta trawą główna ulica, skupiona wokół Zielonej, wyłożonej czerwonymi kasztanami i budynkami wapiennymi w kolorze miodu, z których wiele pochodzi z XVI wieku.

W pobliżu wsi znajduje się zbudowana w 1797 roku wieża widokowa Broadway Tower.12. Portmeirion, Gwynedd, Walia

© Flickr / Mark Hughes

Żywcem wyjęta z pejzażu Toskanii, wieś Portmeirion leży północno-zachodniej Walii, w hrabstwie Gwynedd. Wieś jest stosunkowo młoda. Zbudowana została w latach 1925-1976 według inspirowanego stylem włoskim projektu Sir Clougha Williamsa-Ellisa.

Okolica porośnięta jest roślinnością charakterystyczną dla klimatu podzwrotnikowego. Portmeirion jest dużą atrakcją turystyczną, przyciągającą 250 000 odwiedzających rocznie.13. Fort Augustus, Highlands, Szkocja

© Wikimedia Commons

Fort Augustus to położona w malowniczej scenerii osada w parafii Boleskine i Abertarff, na południowo-zachodnim krańcu Loch Ness, w rejonie Scottish Highlands. Wioska liczy około 646 mieszkańców (według spisu z 2001 roku), a jej gospodarka jest silnie uzależniona od turystyki.

Przez Fort Augustus przebiega także kanał kaledoński łączący szkockie wschodnie wybrzeże w miejscowości Inverness z wybrzeżem zachodnim przy Corpach niedaleko Fort William.
14. Luss, Argyll & Bute, Szkocja

© Wikimedia Commons

Luss to wieś w Szkocji, położona na zachodnim brzegu jeziora Loch Lomond. Osadnictwo w Luss sięga czasów średniowiecza, ale większość wioski pochodzi z XVIII i XIX wieku. W Luss kręcono popularny w latach 80 i 90-tych serial High Road. Dziś jest to popularna baza wypadowa dla zwiedzających Park Narodowy Loch Lomond & The Trossachs.15. Stanton, Gloucestershire, Anglia

© Wikimedia Commons

Wieś Stanton znajduje się w rejonie Cotswold w hrabstwie Gloucestershire i w 2011 roku liczyła sobie 198 mieszkańców. Stanton jest niemal w całości zbudowana z wydobywanego w regionie kamienia, który nadaje budynkom miodowego koloru.

Przez wieś przebiega także długa na 102 mile trasa spacerowa Cotswold Way.
1 KOMENTARZ