15 ciekawostek o hrabstwie Dorset

0
3942

W tak pięknym miejscu jak Dorset dzieje się naprawdę dużo. Oto 15 ciekawostek o hrabstwie Dorset, o których (prawdopodobnie) nie wiedzieliście.
1. Jurassic Coast to pierwszy na świecie naturalny “obiekt”, który trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcie: Pixabay

2. Jedna z najostrzejszych papryczek chilli na świecie jest uprawiana w Dorset. “Dorset Naga” osiąga 923,000 w skali ostrości Scoville’a (SHU). Dla porównania, pieprz ma 100-500 SHU.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

3. W wiosce Howell w Dorset znajduje się najstarsza skrzynka pocztowa w Wielkiej Brytanii. Ma 164 lata, przeżyła 5 monarchów i pamięta panowanie królowej Victorii, której inicjały widnieją na niej do dziś.

Zdjęcie: Geograph

4. W Dorset nieopodal wsi Cann Common znajduje się najbardziej zakręcona droga w Wielkiej Brytanii. Wykręcony odcinek ma długość 1,5 km.

Zdjęcie: google

5. Dorset dzięki swojemu wiejskiemu klimatowi, jest jednym z pięciu hrabstw w Anglii, które nie posiada autostrady.

Zdjęcie: google

6. Mieszkańcy Shitterton, w pobliżu Bere Regis w Dorset, musieli wykuć w kamieniu nazwę swojej miejscowości gdyż zwykły znak z nazwą był notorycznie kradziony. Wszystko za sprawą nietypowej nazwy miejscowości. Otóż w wolnym tłumaczeniu Shitterton można by luźno przetłumaczyć na polski jako “Gównogród” (ang. shit – gówno, ton – w staroangielskim tuin – ogród). Dlatego też podejmowano różne próby zmiany nazwy, jak np. w XIX wieku kiedy zmieniono Shitterton na Sitterton. Niestety nowa nazwa nie przyjęła się wśród mieszkańców i ostatecznie powrócono do orginalnej nazwy, która pochodzi od “hodowli w strumieniu używanym jako kanalizacji”

Zdjęcie: Wikimedia Commons

7. Popularna autorka opowiadań dla dzieci Enid Blyton, znana głównie z serii “Five”, spędzała letnie wakacje w Dorset. Jak głosi plotka przygody opisane w jej książkach oparła na własnych doświadczeniach z Dorset.

Zdjęcie: Flickr / peonyandthistle

8. W 1997 roku krater na Marsie o średnicy 12 mil otrzymał nazwę po miejscowości Swanage w Dorset.

Zdjęcie: Pixabay

9. Pierwszy Niezidentyfikowany Obiekt Latający w Wielkiej Brytanii został zauważony 8 grudnia 1733 w miejscowości Fleet w Dorset.

Zdjęcie: Pixabay

10. Pierwszy w Wielkiej Brytanii sklep ze skamielinami i minerałami został otwarty w Lyme Regis przez paleontolog Mary Anning w roku 1826. Jej największymi znaleziskami były pierwsze kiedykolwiek odnalezione kompletne szkielety Ichtiozaura i Plezjozaura. Odkrycia Mary Anning przyczyniły się do istotnych zmian w myśleniu naukowców o historii ziemi i życia prehistorycznego. Nigdy jednak nie pozwolono jej dołączyć do Towarzystwa Geologicznego, ponieważ była kobietą.

Zdjęcie: Wikimedia Commons

11. Jak głosi legenda na wzgórzu Badbury Rings nieopodal Wimborne Minster, gdzie miała miejsce słynna bitwa o Badon, walczył sam król Artur. Jeśli wierzyć opowieściom, to właśnie tutaj wywalczył koronę pokonując jedną ręką 160 Saksończyków.

Zdjęcie: Flickr / Alwyn Ladell

12. Pierwszy angielski przypadek “czarnej śmierci” czyli jednej z największych epidemii w dziejach ludzkości, panującej w XIV-wiecznej Europie odnotowano w Dorset. W 1348 roku przez port Melcombe Regis w Weymouth przypłynął do Anglii żeglarz z Gascony i przywiózł ze sobą chorobę. Epidemia szybko rozprzestrzeniła się po kraju zabijając blisko połowę populacji Anglii.
13. Większość osób nie ma pojęcia, że w Dorset znajduje się największe pole naftowe w Europie. Na Wytch Farm znajduje się też najdłuższy odwiert naftowy na świecie, o długości około 5 mil.

Zdjęcie Pixabay

14. W Dorset posadzono pierwszą kapustę w Anglii. Kapusta została przywieziona do Anglii z Holandii w 1539 roku, przez Sir Anthony’ego Ashley’a, hrabiego Shaftesbury, który hodował je na swoim polu w Wimborne St Giles.

Zdjęcie Pixabay

15. Studland Beach w Dorset była przez niemal 100 lat plażą naturystów.
Stałymi bywalcami były znane osobistości, między innymi Pisarz George Bernhard Shaw i autorka opowiadań dla dzieci Enid Blyton.

Zdjęcie: Geograph

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here